„PRAWDA – KŁAMSTWO” – WYJAZD STUDYJNY DO WARSZAWY

001.jpg

W dniach od 18 do 20 lutego 2015 roku uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich współpracujący ze szkolną Młodzieżową Akademią Dyplomatyczną uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Warszawy, którego tematem przewodnim było hasło „PRAWDA – KŁAMSTWO”. Opiekę nad młodzieżą (pomimo napiętego planu zajęć zebrało się 44 śmiałków) sprawowali profesorowie: Iwona Koch, Mariola Rautenberg i Janusz Klemens. Program zajęć, czego dowodzi nasza poniżej zamieszczona relacja, był bardzo rozbudowany.

DZIEŃ PIERWSZY - ŚRODA

Spotkaliśmy się na przystanku Polskiego Busa o 4 rano. O 9.30 przybyliśmy do stolicy. Metrem dotarliśmy do stacji Ratusz Arsenał i po paru chwilach znaleźliśmy się w Muzeum Historii Żydów Polskich PO-LIN, gdzie podzieleni na dwie grupy zwiedzaliśmy wystawę stałą i wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych językom żydowskim - aramejskiemu, hebrajskiemu i jidysz. Około 15.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, aby punktualnie o 16.30 zjawić się w Schronisku; tu po zakwaterowaniu i posiłku o 17.30 czekała nas solidna wyprawa. Wędrowaliśmy Krakowskim Przedmieściem, przez Plac Piłsudskiego, podziwiając Teatr Wielki, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Barbakan. Na koniec, wzdłuż murów obronnych, mijając pomniki Małego Powstańca i Jana Kilińskiego wróciliśmy do naszego schroniska.

DZIEŃ DRUGI - CZWARTEK

Po śniadaniu wybraliśmy się do siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego (dawnej Informacji Wojskowej) przy ul. Oczki 1, by obejrzeć WYSTAWĘ PAMIĘCI poświęconą aresztowanym i zamordowanym oficerom i żołnierzom oskarżanym o działalność antykomunistyczną. Następnym naszym celem był Senat RP, dokąd zaprosił nas pan marszałek Bogdan Borusewicz. Spotkaliśmy się też z senatorem Łukaszem Abgarowiczem, zwiedziliśmy obiekty Senatu i Sejmu RP. Szczególną atrakcją tego dnia z pewnością był nasz obiad w restauracji sejmowej. Wieczorem udaliśmy się do Teatru Kamienica na spektakl „ZUS – zalotny uśmiech słonia”, a później spotkaliśmy się z właścicielem, reżyserem i aktorem tego teatru – panem Emilianem Kamińskim.

DZIEŃ TRZECI - PIĄTEK

Po śniadaniu w Pałacu Kultury wjechaliśmy na XII piętro tego budynku, gdzie mieści się siedziba Collegium Civitas – uczelni współpracującej z naszym liceum. Tu czekały na nas cztery wykłady o tematyce towarzyszącej wyjazdowi PRAWDA – KŁAMSTWO.

 O 9.00 przywitał nas Rektor Collegium Civitas prof. dr hab. Stanisław Mocek. W kilka chwil potem zajęcia poprowadziła dr Anna Siwek, która poruszyła zagadnienie prawdy i kłamstwa w ujęciu filozoficznym. Po krótkiej przerwie, o prawdzie i kłamstwie w pracy dyplomaty opowiadał ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. Po obiedzie nastąpiła kolejna seria wykładów. Prof. dr hab. Waldemar Dziak w niezwykle komunikatywnej narracji zaprezentował różnice pomiędzy cywilizacją chińską a cywilizacją europejską i w tym kontekście również poruszył kwestię prawdy i kłamstwa w obu systemach cywilizacyjnych. Spotkanie zakończyło się wykładem zaprzyjaźnionego z naszym liceum prof. dr hab. Eugeniusza Cezarego Króla – dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, który opowiedział o roli prawdy i kłamstwa w przekazie propagandowym. O 17.00 zakończyliśmy zajęcia i metrem dojechaliśmy do Młocin. Polski Bus o 23.20 zawitał do Gdańska.

Już przygotowujemy się do następnego wyjazdu – tym razem naszym celem pod koniec września 2015 r. będzie Berlin.

 

 

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

MAD 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council