„Solidarność w Polsce i w Niemczech. Droga do wspólnej Europy.”

004a.JPG

Od 30 maja do 6 czerwca 2016 roku miało miejsce drugie spotkanie młodzieży z Clemens-Bretano-Europaschule w Lollar i  VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku w ramach realizowanego przez szkoły projektu „Solidarność w Polsce i w Niemczech. Droga do wspólnej Europy”. Działania finansowo wspierała Fundacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska.

Pierwszego dnia wizyty gościez Clemens-Bretano-Europaschule w Lollar zostali uroczyście powitani przez Pana Dyrektora Marcina Hintza oraz Panią Wicedyrektor Stefanię Lidzbarską, jak również społeczność naszego liceum. Zaszczycili nas swoją obecnością Pan Dyrektor Andrej Keller  wraz z nauczycielami Panią Maria Seiler i Panią Elżbieta Siemon oraz uczniowie. Następnie miała miejsce prezentacja szkoły i  warsztaty integrujące młodzież polsko-niemiecką.

Dzięki zajęciom poprowadzonym przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku uczestnicy projektu zapoznali się z wystawą 586 dni stanu wojennego”. Ekspozycja przybliżyła najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Wystawa upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Następnie młodzież poznała techniki pracy działaczy podziemnej „Solidarności” z lat osiemdziesiątych XX w. Brała udział w interaktywnych zajęciach „Podziemna drukarnia” na temat sposobu wydawania pism, prezentujących jednocześnie metodę ich powielania – sitodruk.

            Z tematem projektu łączył się również spacer historyczny – Śladami Solidarności” w Gdańsku. Dzień pełen wrażeń dopełniłrejs Motławą na smoczych łodziach.

Wielkim przeżyciem dla młodzieży i ich opiekunów było spotkanie z Panem Prezydentem Lechem Wałęsą – współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym NSZZ Solidarność. Uczestnicy projektu mogli zrozumieć, jak wielką rolę odegrała NSZZ Solidarnośćnajwiększy ruch społeczny w dziejach świata. Pan Prezydent opowiadał o historii Polski i Europy, podkreślając, jak wielką wagę z kształtowaniu nowych czasów odgrywa intelekt i siła ducha ludzi – szczególnie młodych. Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach  edukacyjnych w Europejskim Centrum Solidarności „1989: Rok Wielkiej Zmiany”. W czasie zajęć mówiono o przebiegu Okrągłego Stołu, wyborach 4 czerwca i objęciu teki premiera przez człowieka Solidarności – Tadeusza Mazowieckiego, a także o pierwszych reformach jego rządu. Zajęcia przybliżyły politykę rządu, opozycji i naświetliły historyczne tło epoki Solidarności.

 Dzień pełen wrażeń zakończył wieczorek polsko-niemiecki zorganizowany w szkole Poznajemy zwyczaje i życie codzienne PRL”. Miał miejsce m. in. pokaz mody, karaoke w stylu lat 80’, serwowano potrawy regionalne.

Kolejny dzień był poświęcony wydarzeniom Grudnia 70’. Były to zajęcia terenowe – gra miejska, która umożliwiła zapoznanie się z przebiegiem walk o wolność i demokrację w Polsce. Następnie miało miejsce zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni. Tu młodzież brała udział  w interaktywnych zajęciach pt. „Wyjazdy i ucieczki z PRL. Marzenie o wolności”. Poruszono temat przyczyn emigracji z Polski w okresie PRL i obecnie. Zapoznano z ówczesnymi realiami życia gospodarczego i społecznego. Omówiono postawy Polaków, zastanawiając się, czym motywowane były nieraz bardzo odważne decyzje o wyjazdach i ucieczkach. 

Projekt „Solidarność w Polsce i w Niemczech. Droga do wspólnej Europy”, który realizowany jest pod kierunkiem Pani Wioletty Piskały i Pani Anny Bałuty, był doskonałą lekcją historii. Jednocześnie przyczynił się do zacieśnienia współpracy młodych Europejczyków z Polski i Niemiec, którzy w przyszłości będą tworzyć demokratyczne społeczeństwo. Udało się zawrzeć nowe przyjaźnie. Już w przyszły roku szkolnym następne spotkanie w Lollar.

Tekst: Justyna Firmanty
Zdjęcia: Agencja Filmu i Fotografii „Afif”

Archiwum 2015/2016

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council