„Solidarność w Polsce i w Niemczech. Droga do wspólnej Europy.”

004a.JPG

Od 30 maja do 6 czerwca 2016 roku miało miejsce drugie spotkanie młodzieży z Clemens-Bretano-Europaschule w Lollar i  VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku w ramach realizowanego przez szkoły projektu „Solidarność w Polsce i w Niemczech. Droga do wspólnej Europy”. Działania finansowo wspierała Fundacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska.

Pierwszego dnia wizyty gościez Clemens-Bretano-Europaschule w Lollar zostali uroczyście powitani przez Pana Dyrektora Marcina Hintza oraz Panią Wicedyrektor Stefanię Lidzbarską, jak również społeczność naszego liceum. Zaszczycili nas swoją obecnością Pan Dyrektor Andrej Keller  wraz z nauczycielami Panią Maria Seiler i Panią Elżbieta Siemon oraz uczniowie. Następnie miała miejsce prezentacja szkoły i  warsztaty integrujące młodzież polsko-niemiecką.

Dzięki zajęciom poprowadzonym przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku uczestnicy projektu zapoznali się z wystawą 586 dni stanu wojennego”. Ekspozycja przybliżyła najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Wystawa upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Następnie młodzież poznała techniki pracy działaczy podziemnej „Solidarności” z lat osiemdziesiątych XX w. Brała udział w interaktywnych zajęciach „Podziemna drukarnia” na temat sposobu wydawania pism, prezentujących jednocześnie metodę ich powielania – sitodruk.

Z tematem projektu łączył się również spacer historyczny – Śladami Solidarności” w Gdańsku. Dzień pełen wrażeń dopełniłrejs Motławą na smoczych łodziach.

Wielkim przeżyciem dla młodzieży i ich opiekunów było spotkanie z Panem Prezydentem Lechem Wałęsą – współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym NSZZ Solidarność. Uczestnicy projektu mogli zrozumieć, jak wielką rolę odegrała NSZZ Solidarnośćnajwiększy ruch społeczny w dziejach świata. Pan Prezydent opowiadał o historii Polski i Europy, podkreślając, jak wielką wagę z kształtowaniu nowych czasów odgrywa intelekt i siła ducha ludzi – szczególnie młodych. Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach  edukacyjnych w Europejskim Centrum Solidarności „1989: Rok Wielkiej Zmiany”. W czasie zajęć mówiono o przebiegu Okrągłego Stołu, wyborach 4 czerwca i objęciu teki premiera przez człowieka Solidarności – Tadeusza Mazowieckiego, a także o pierwszych reformach jego rządu. Zajęcia przybliżyły politykę rządu, opozycji i naświetliły historyczne tło epoki Solidarności.

Dzień pełen wrażeń zakończył wieczorek polsko-niemiecki zorganizowany w szkole Poznajemy zwyczaje i życie codzienne PRL”. Miał miejsce m. in. pokaz mody, karaoke w stylu lat 80’, serwowano potrawy regionalne.

Kolejny dzień był poświęcony wydarzeniom Grudnia 70’. Były to zajęcia terenowe – gra miejska, która umożliwiła zapoznanie się z przebiegiem walk o wolność i demokrację w Polsce. Następnie miało miejsce zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni. Tu młodzież brała udział  w interaktywnych zajęciach pt. „Wyjazdy i ucieczki z PRL. Marzenie o wolności”. Poruszono temat przyczyn emigracji z Polski w okresie PRL i obecnie. Zapoznano z ówczesnymi realiami życia gospodarczego i społecznego. Omówiono postawy Polaków, zastanawiając się, czym motywowane były nieraz bardzo odważne decyzje o wyjazdach i ucieczkach.

Projekt „Solidarność w Polsce i w Niemczech. Droga do wspólnej Europy”, który realizowany jest pod kierunkiem Pani Wioletty Piskały i Pani Anny Bałuty, był doskonałą lekcją historii. Jednocześnie przyczynił się do zacieśnienia współpracy młodych Europejczyków z Polski i Niemiec, którzy w przyszłości będą tworzyć demokratyczne społeczeństwo. Udało się zawrzeć nowe przyjaźnie. Już w przyszły roku szkolnym następne spotkanie w Lollar.

Tekst: Justyna Firmanty
Zdjęcia: Agencja Filmu i Fotografii „Afif”

Archiwum 2015/2016