„TriMAT 2016 – Święto Matematyki”

1 (5).jpg

23 września 2016 r. uczniowie klasy 3a wzięli udział w II Młodzieżowej Konferencji Matematycznej TriMAT 2016, organizowanej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W roli tegorocznych prelegentów, obok trójmiejskich licealistów wystąpili goście z Krakowa i Poznania oraz przedstawiciele Uniwersytetu w Hajfie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i wielu innych.

Na początku wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego prof. Zbigniewa Marciniaka z Uniwersytetu Warszawskiego. Pan profesor podzielił się ze słuchaczami wybranymi przez siebie ciekawymi zadaniami i problemami matematycznymi przy okazji dowcipnie, wplatając  własne przemyślenia na temat piękna dyscypliny naukowej jaką jest matematyka. Następnie pani doktor Barbara Wikieł z Politechniki Gdańskiej w bardzo przystępny sposób przybliżyła nam zagadnienia związane z szeregiem liczbowym. Zastosowanie matematyki w sztuczkach karcianych oraz paradoksy związane z nieskończonością to domena uczniów III LO w Gdyni – Macieja Nadolskiego i III LO w Gdańsku – Maksymiliana Słupskiego.

Dzięki udziałowi w konferencji mogliśmy po raz kolejny przekonać się, jak ciekawa jest matematyka i jak wiele ma do zaoferowania każdemu, kto tylko chce się nią zainteresować.

Tekst: Katarzyna Wałdoch, Anna Winkler

Archiwum 2016/2017