„Tu mieszkam, tu działam”, czyli aktywność obywatelska – spotkanie z wiceprezydentem Gdańska Piotrem Grzelakiem

g08.jpg

15 kwietnia 2016 r. w uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku spotkali się z wiceprezydentem Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej Panem Piotrem Grzelakiem.

Wizyta miała formułę lekcji, której temat brzmiał: „Tu mieszkam, tu działam”. Prezydent omówił trzy główne obszary swojej pracy. Przedstawił politykę miasta związaną z segregacją śmieci. Od 1 lipca zmieni się w Gdańsku system segregacji odpadów komunalnych. Oprócz oddzielenia mokrych od suchych osobno wyrzucać trzeba będzie też szkło. Te ważne działania związane są z ochroną środowiska.

W Gdańsku konsekwentnie realizowana jest polityka rowerowa. W maju br. odbędzie się trzecia edycja „Rowerowy Maj”, do wzięcia której zachęcał uczniów naszej szkoły Pan Wiceprezydent. Gość zachęcał również do zgłaszania propozycji swoich projektów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 r. Przedstawił założenia kolejnej edycji budżetu. Ważną inicjatywa jest informowanie i angażowanie młodych ludzi w realizację działań  dotyczących naszego miasta.

Omawiane problemy zostały zilustrowane bardzo ciekawą prezentacją. Uczniowie klas drugich mieli możliwość zadawania pytań.  Najbardziej interesowały ich procedury budżetu obywatelskiego, co związane jest z naszymi przygotowaniami do kolejnej edycji.

Tekst: Stefania Lidzbarska
Zdjęcia: Janusz Klemens