„Wolność nie jest dana raz na zawsze…”

IMG_0146.JPG

Z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę 10 listopada 2016 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Gdańsku odbyła się uroczysta akademia. Dzień był szczególnie podniosły, gdyż honorowymi gośćmi byli nauczyciele i uczniowie ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana z Baranowicz na Białorusi.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski w wykonaniu dzieci z Przedszkola   nr 85, młodzieży z Białorusi i społeczności naszej szkoły. ,,Wesoły ul” wspaniale prezentował się w strojach galowych przyozdobionych biało-czerwonymi kotylionami. Następnie uczniowie ze Społecznej Szkoły Polskiej w Barnowiczach i klasy II B z VII Liceum Ogólnokształcącego deklamowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni pod kierunkiem Pana Bartłomieja Łyzińskiego. Nie zabrakło też współczesnych piosenek takich jak  ,,Ciemno”, ,,Dziewczynka” , ,,Nie pytaj o Polskę”, Utwory zostały wspaniale wykonane przez młodzież z klasy II B. Na skrzypcach akompaniowała Annika Rehmus z klasy II A. Miłym zaskoczeniem był również występ Uli Bałuty (lat 6) w oryginalnym stroju Krakowianki i deklamacja wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały…:”. Akademia była połączeniem tradycji ze współczesnością. Uczniowie klasy II B, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowali program, zaprezentowali wspaniałe umiejętności artystyczno-wokalne. Uroczystość dostarczyła nam wielu przeżyć i wzruszeń.

Tekst: Wioletta Piskała
Zdjęcia: Janusz Klemens