22 DNI EUROPEJSKIE W GDAŃSKU

ger31.JPG

W dniach 6–11 czerwca 2015r. nasza szkoła stała się miejscem niecodziennego spotkania młodzieży polskiej, fińskiej i niemieckiej w ramach pierwszego etapu projektu pod nazwą Dni Europejskie. W VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Gdańsku przebywali uczniowie i nauczyciele szkoły niemieckiej Clemens Brentano Szkoła Europejskaz Lollar (k. Frankfurtu nad Menem) oraz Viitaniemen School z Finlandii.

Tematem tegorocznego spotkania stała się solidarność rozumiana jako podstawowa cecha relacji międzyludzkich, ale też jako ruch społeczny, który zmienił oblicze Polski i Europy w końcu XX wieku.

Wymiana młodzieży rządzi się swoimi prawami. Podstawową zasadą jest stały kontakt z gościem zza granicy. Dlatego też już w niedzielę nasi uczniowie przyjęli obcokrajowców do swoich domów, a od poniedziałku rozpoczęły się planowe zajęcia warsztatowe. Po oficjalnym przywitaniu oraz zwiedzaniu szkoły młodzież odbyła zajęcia integracyjne. Następnie w grupach zadaniowych odbyły się warsztaty pod hasłem „Solidarność między nami”. Efekty prac w postaci pantonimy, tańca, plakatu, czy piosenki zostały zaprezentowane i omówione po południu.

Wtorek przebiegał pod hasłem „Gdańsk w Europie – Europa w Gdańsku”. Całe przedpołudnie przeznaczone było na zwiedzanie Starego Miasta, zdobywanie wiadomości na temat trudnej historii Gdańska oraz jego zakorzenieniu w Europie. Niebanalne znaczenie miało tu uświadomienie młodzieży roli, jaką wybitni gdańszczanie odegrali w europejskiej kulturze. Po obiedzie odbyła się gra miejska, w której młodzież (podzielona na małe grupy wyposażone w odpowiednie mapy) samodzielnie zbierała informacje o historii miasta i sławnych gdańszczanach.

Środa to z kolei rozważania na temat ruchu społecznego „Solidarność”, który narodził się w Gdańsku. Nie obyło się bez wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. Najpierw odbyła się część warsztatowa, która miała za zadanie uzmysłowienie skomplikowanej sytuacji społeczno – politycznej Polski lat 80-siątych XX wieku. Potem młodzież odwiedziła słynną salę BHP. Nieoczekiwanym finałem odwiedzin w ECS stało się spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą, które wywołało sporo emocji i na pewno pozostanie w pamięci naszych gości. Następnie przeszliśmy do Nowego Ratusza, gdzie odbyło się spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska i zwiedzanie wystawy na temat stosunków polsko-niemieckich. Po obiedzie młodzież znowu pracowała w grupach, tym razem na wesoło. „Europa da się lubić” z tradycyjnymi polskimi potrawami, łamańcami językowymi, tańcem pseudobawarskim, czy zaskakującymi pytaniami, stawianymi przez dziennikarzy naszego BIG-a, dała nieco odetchnąć od przedpołudniowych wrażeń.

Ostatni dzień odbywał się pod hasłem „Solidarność na fali”. I trzeba przyznać, że działania zaplanowane na czwartek odbywały się dosłownie na falach. Z samego rana młodzież podążyła na przystań, aby zobaczyć Gdańsk od strony wody. Ale nie myślcie, że był to rejs stateczkiem. O nie. Smocze łodzie i wiosła w dłoniach – to był klucz do realizacji wspólnego działania. Solidarność w praktyce i dobra zabawa przy okazji. Pogoda była przepiękna, więc i wrażenia wspaniałe. A po obiedzie wyjazd nad morze i pożegnalne mecze w plażowej siatkówce i piłce nożnej zakończyły wymianę młodzieży.

Trzeba przyznać, że goście byli bardzo zadowoleni z tej wizyty. Nie kryli zachwytów nad organizacją tego przedsięwzięcia. Chwalili też polską kuchnię. Teraz czas na rewizytę. Nasi uczniowie wyjadą do Niemiec już w październiku, a na czerwiec 2016r. szykowana jest kolejna edycja tego projektu. Można powiedzieć, że pomału stajemy się prawdziwie europejską szkołą. I jakoś wcale nas to nie martwi.

Tekst: Jarosław Kovaćs
Zdjęcia: Sylwia Butowska, Jarosław Kovaćs