22 DNI EUROPEJSKIE W GDAŃSKU

ger31.JPG

 

W dniach 6–11 czerwca 2015r. nasza szkoła stała się miejscem niecodziennego spotkania młodzieży polskiej, fińskiej i niemieckiej w ramach pierwszego etapu projektu pod nazwą Dni Europejskie. W VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Gdańsku przebywali uczniowie i nauczyciele szkoły niemieckiej Clemens Brentano Szkoła Europejskaz Lollar (k. Frankfurtu nad Menem) oraz Viitaniemen School z Finlandii.

Tematem tegorocznego spotkania stała się solidarność rozumiana jako podstawowa cecha relacji międzyludzkich, ale też jako ruch społeczny, który zmienił oblicze Polski i Europy w końcu XX wieku.

Wymiana młodzieży rządzi się swoimi prawami. Podstawową zasadą jest stały kontakt z gościem zza granicy. Dlatego też już w niedzielę nasi uczniowie przyjęli obcokrajowców do swoich domów, a od poniedziałku rozpoczęły się planowe zajęcia warsztatowe. Po oficjalnym przywitaniu oraz zwiedzaniu szkoły młodzież odbyła zajęcia integracyjne. Następnie w grupach zadaniowych odbyły się warsztaty pod hasłem „Solidarność między nami”. Efekty prac w postaci pantonimy, tańca, plakatu, czy piosenki zostały zaprezentowane i omówione po południu.

Wtorek przebiegał pod hasłem „Gdańsk w Europie – Europa w Gdańsku”. Całe przedpołudnie przeznaczone było na zwiedzanie Starego Miasta, zdobywanie wiadomości na temat trudnej historii Gdańska oraz jego zakorzenieniu w Europie. Niebanalne znaczenie miało tu uświadomienie młodzieży roli, jaką wybitni gdańszczanie odegrali w europejskiej kulturze. Po obiedzie odbyła się gra miejska, w której młodzież (podzielona na małe grupy wyposażone w odpowiednie mapy) samodzielnie zbierała informacje o historii miasta i sławnych gdańszczanach.

Środa to z kolei rozważania na temat ruchu społecznego „Solidarność”, który narodził się w Gdańsku. Nie obyło się bez wizyty w Europejskim Centrum Solidarności. Najpierw odbyła się część warsztatowa, która miała za zadanie uzmysłowienie skomplikowanej sytuacji społeczno – politycznej Polski lat 80-siątych XX wieku. Potem młodzież odwiedziła słynną salę BHP. Nieoczekiwanym finałem odwiedzin w ECS stało się spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą, które wywołało sporo emocji i na pewno pozostanie w pamięci naszych gości. Następnie przeszliśmy do Nowego Ratusza, gdzie odbyło się spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska i zwiedzanie wystawy na temat stosunków polsko-niemieckich. Po obiedzie młodzież znowu pracowała w grupach, tym razem na wesoło. „Europa da się lubić” z tradycyjnymi polskimi potrawami, łamańcami językowymi, tańcem pseudobawarskim, czy zaskakującymi pytaniami, stawianymi przez dziennikarzy naszego BIG-a, dała nieco odetchnąć od przedpołudniowych wrażeń.

Ostatni dzień odbywał się pod hasłem „Solidarność na fali”. I trzeba przyznać, że działania zaplanowane na czwartek odbywały się dosłownie na falach. Z samego rana młodzież podążyła na przystań, aby zobaczyć Gdańsk od strony wody. Ale nie myślcie, że był to rejs stateczkiem. O nie. Smocze łodzie i wiosła w dłoniach – to był klucz do realizacji wspólnego działania. Solidarność w praktyce i dobra zabawa przy okazji. Pogoda była przepiękna, więc i wrażenia wspaniałe. A po obiedzie wyjazd nad morze i pożegnalne mecze w plażowej siatkówce i piłce nożnej zakończyły wymianę młodzieży.

Trzeba przyznać, że goście byli bardzo zadowoleni z tej wizyty. Nie kryli zachwytów nad organizacją tego przedsięwzięcia. Chwalili też polską kuchnię. Teraz czas na rewizytę. Nasi uczniowie wyjadą do Niemiec już w październiku, a na czerwiec 2016r. szykowana jest kolejna edycja tego projektu. Można powiedzieć, że pomału stajemy się prawdziwie europejską szkołą. I jakoś wcale nas to nie martwi.

 

Tekst: Jarosław Kovaćs
Zdjęcia: Sylwia Butowska, Jarosław Kovaćs

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council