74. rocznica powstania w getcie warszawskim

IMG_2355.JPG

19 kwietnia, dzień wybuchu powstania w getcie warszawskim, był w naszej szkole szczególną datą dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed siedemdziesięciu czterech lat. Tego dnia, z inicjatywy p. Janusza Klemensa,  uczestniczyliśmy w projekcji filmu edukacyjnego Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, wyprodukowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie mogli się dowiedzieć, jak wyglądała sytuacja Żydów w przedwojennej Warszawie oraz poznać historię warszawskiego getta zilustrowaną archiwalnymi zdjęciami i filmami. W fabułę dokumentu wpleciono wypowiedzi autentycznych świadków tamtego czasu – m. in. Marka Edelmana – oraz sceny animowane, ukazujące nie tylko wydarzenia, ale także trudne wybory moralne bohaterów.

Film wyreżyserowany przez Kamę Veymont w szczególny sposób trafia do młodego widza, o czym świadczyła także cisza panująca na holu w trakcie projekcji i po jej zakończeniu. Chwilę zadumy nad tragicznymi losami Żydów w czasie II wojny światowej zapewniła także przygotowana przez p. Bartłomieja Łyzińskiego oprawa muzyczna – Anika Rehmus z klasy 2a zagrała fragmenty koncertu skrzypcowego e-moll F. Mendelssohna,
a Martyna Kiełbicka z klasy 1d sugestywnie zaśpiewała „Rebekę”.

Tekst: Mariola Rautenberg

Archiwum 2016/2017