Pierwsza Pielgrzymka VII LO do Matemblewa?

DSC_0063 (1).JPG

Tradycją wielu szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce po 1989 roku stało się pielgrzymowanie klas maturalnych do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Ponieważ trasa z Gdańska do Częstochowy liczy ponad 400 km, postanowiliśmy wybrać się na razie do znacznie bliżej nas położonego miejsca modlitewnego skupienia – gdańskiego Matemblewa, by prosić Opatrzność o błogosławieństwo na  egzaminie maturalnym i pomoc w wyborze drogi życiowej. Nasza szkolna pielgrzymka, której pomysłodawcami byli pani Anna Winkler oraz ksiądz Zbigniew Kordowski, odbyła się 26 września 2014 r. Dzień okazał się wyjątkowo piękny - ciepły i słoneczny, więc grupa ponad 40 uczniów klas trzecich pod opieką wychowawców i nauczycieli z przyjemnością przeszła około kilometrowy odcinek drogi przez las, prowadzącej od przystanku autobusowego w Gdańsku - Złotej Karczmie do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie.

Na miejscu przywitała nas siostra zakonna pracująca w tutejszym Domu Samotnej Matki, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała o zadaniach i problemach tego ośrodka. Niektóre pomieszczenia Domu (m.in. pokoje przeznaczone dla młodych matek, które otrzymują tu pomoc w swojej trudnej sytuacji życiowej) mogliśmy zobaczyć osobiście. W samo południe ksiądz Zbigniew Kordowski odprawił dla pielgrzymów z VII LO Mszę Świętą w Sanktuarium. O oprawę muzyczną liturgii zadbali sami maturzyści. Po Mszy na wszystkich czekała miła niespodzianka – przepyszne, ekologiczne jabłka z sadu przy rodzinnym domu księdza Zbigniewa. Ostatnim elementem naszego pobytu w Matemblewie była modlitwa przy cudownej figurze Matki Bożej Brzemiennej oraz przejście malowniczo położoną Drogą Krzyżową.

Mamy nadzieję, że Opatrzność wysłucha naszych modlitw  i… matury w tym roku wypadną znakomicie(z drugiej strony -  wiemy, że wiele zależy po prostu od naszej pracy). Niezależnie jednak od tego, co przyniesie przyszłość, na pewno warto kontynuować w następnych latach „siódemkowe” wyprawy do tak pięknego i niedaleko znajdującego się miejsca.

Tekst: Grażyna Chrapczyńska

Archiwum 2014/2015