Pierwsza Pielgrzymka VII LO do Matemblewa?

DSC_0063 (1).JPG

 

Tradycją wielu szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce po 1989 roku stało się pielgrzymowanie klas maturalnych do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Ponieważ trasa z Gdańska do Częstochowy liczy ponad 400 km, postanowiliśmy wybrać się na razie do znacznie bliżej nas położonego miejsca modlitewnego skupienia – gdańskiego Matemblewa, by prosić Opatrzność o błogosławieństwo na  egzaminie maturalnym i pomoc w wyborze drogi życiowej. Nasza szkolna pielgrzymka, której pomysłodawcami byli pani Anna Winkler oraz ksiądz Zbigniew Kordowski, odbyła się 26 września 2014 r. Dzień okazał się wyjątkowo piękny - ciepły i słoneczny, więc grupa ponad 40 uczniów klas trzecich pod opieką wychowawców i nauczycieli z przyjemnością przeszła około kilometrowy odcinek drogi przez las, prowadzącej od przystanku autobusowego w Gdańsku - Złotej Karczmie do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie.

Na miejscu przywitała nas siostra zakonna pracująca w tutejszym Domu Samotnej Matki, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała o zadaniach i problemach tego ośrodka. Niektóre pomieszczenia Domu (m.in. pokoje przeznaczone dla młodych matek, które otrzymują tu pomoc w swojej trudnej sytuacji życiowej) mogliśmy zobaczyć osobiście. W samo południe ksiądz Zbigniew Kordowski odprawił dla pielgrzymów z VII LO Mszę Świętą w Sanktuarium. O oprawę muzyczną liturgii zadbali sami maturzyści. Po Mszy na wszystkich czekała miła niespodzianka – przepyszne, ekologiczne jabłka z sadu przy rodzinnym domu księdza Zbigniewa. Ostatnim elementem naszego pobytu w Matemblewie była modlitwa przy cudownej figurze Matki Bożej Brzemiennej oraz przejście malowniczo położoną Drogą Krzyżową.

Mamy nadzieję, że Opatrzność wysłucha naszych modlitw  i… matury w tym roku wypadną znakomicie(z drugiej strony -  wiemy, że wiele zależy po prostu od naszej pracy). Niezależnie jednak od tego, co przyniesie przyszłość, na pewno warto kontynuować w następnych latach „siódemkowe” wyprawy do tak pięknego i niedaleko znajdującego się miejsca.

 

Tekst: Grażyna Chrapczyńska

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council