BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY

P1110331.JPG

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie nawet to, co powinno być constans, stale się zmienia. Tak właśnie dzieje się z przepisami prawa, które nieustannie są nowelizowane, by odpowiadać na potrzeby otaczającej rzeczywistości. Za zmianami trudno nadążyć. A o tym, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania, wie niemal każdy. W rzeczywistości jednak zdarza się słyszeć usprawiedliwienia: „Zrobiłem tak, bo o tym nie wiedziałem…” lub „Nie znałam tego prawa, nikt mi o tym nie mówił”.

Ponieważ dotychczasowa współpraca z pracownikami Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku okazała się owocna, zorganizowane zostały dla uczniów klas pierwszych i drugich warsztaty nt. „Odpowiedzialność karna nieletnich”. Podczas tych zajęć strażnicy miejscy prezentowali podstawowe przepisy zawarte w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, wyjaśniali sporne kwestie. Odpowiadali również na pytania uczniów, które często dotyczyły sytuacji „z życia wziętych”.

Z pewnością podczas spotkania nie zostały wyjaśnione wszystkie zagadnienia interesujące uczniów. Jednak młodzi ludzie wiedzą już, gdzie szukać odpowiedzi na pytania z zakresu prawa dotyczące ich odpowiedzialności i mogą z tej wiedzy korzystać.

 

 

 

Tekst: Karina Pomykała

Wydarzenia

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk