BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY

P1110331.JPG

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie nawet to, co powinno być constans, stale się zmienia. Tak właśnie dzieje się z przepisami prawa, które nieustannie są nowelizowane, by odpowiadać na potrzeby otaczającej rzeczywistości. Za zmianami trudno nadążyć. A o tym, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania, wie niemal każdy. W rzeczywistości jednak zdarza się słyszeć usprawiedliwienia: „Zrobiłem tak, bo o tym nie wiedziałem…” lub „Nie znałam tego prawa, nikt mi o tym nie mówił”.

Ponieważ dotychczasowa współpraca z pracownikami Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku okazała się owocna, zorganizowane zostały dla uczniów klas pierwszych i drugich warsztaty nt. „Odpowiedzialność karna nieletnich”. Podczas tych zajęć strażnicy miejscy prezentowali podstawowe przepisy zawarte w Ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, wyjaśniali sporne kwestie. Odpowiadali również na pytania uczniów, które często dotyczyły sytuacji „z życia wziętych”.

Z pewnością podczas spotkania nie zostały wyjaśnione wszystkie zagadnienia interesujące uczniów. Jednak młodzi ludzie wiedzą już, gdzie szukać odpowiedzi na pytania z zakresu prawa dotyczące ich odpowiedzialności i mogą z tej wiedzy korzystać.

 

 

 

Tekst: Karina Pomykała

Wydarzenia

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council