Budowanie Niepodległej

Patriotyzm. Ojczyzna. Wspólne świętowanie. I tym razem zebraliśmy się, aby uczcić naszych rówieśników, którzy odważyli się wywalczyć Niepodległość. Są teraz corocznie z pietyzmem odkurzanymi ikonami tamtych czasów. Żołnierze z trzech zaborczych armii. Wspominamy, by samemu zrozumieć, objąć myślą ich czyny i poczuć smak wolności, gorzki czasami, ale nasz - swojski, jakże indywidualny i współczesny. Dlatego razem śpiewaliśmy ich piosenki, opisaliśmy tamte czasy nutą poezji i komentarzem. Zaczęliśmy od wprowadzenia sztandaru szkoły i przekazaniu go nowemu, złożonemu z pierwszoklasistów pocztu sztandarowego, potem Mazurek Dąbrowskiego i występ uczniów Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej, wszak mowa o wielkim światowym konflikcie, którego efektem był rozpad czterech Monarchii i odrodzenie Polski. Naszemu świętowaniu towarzyszyła wystawa prac naszych uczniów poświęcona ich spojrzeniu na pojęcia „ojczyzny i patriotyzmu”.

Tekst: Janusz Klemens

MAD 2011/2012