Co wiemy o Łotwie ?

IMG_2233.JPG

W środę, 20 listopada 2013 roku gościliśmy w naszej szkole znamienitych gości: doktora Tadeusza Fiszbacha – byłego ambasadora RP na Łotwie, pana Krzysztofa Figela – konsula honorowego Republiki Łotewskiej w Gdańsku oraz prof. dr hab. Tomasza Stryjka z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Oficjalna nazwa debaty brzmiała: Współpraca międzynarodowa w regionie na przykładzie stosunków polsko-łotewskich. Spotkanie zostało podzielone na siedem segmentów tematycznych. Omawialiśmy więc: historię Republiki Łotewskiej, wpływ wydarzeń Sierpnia’80 na proces wyzwalania się naszych krajów spod dominacji sowieckiej, wewnętrzne problemy Łotwy, stan obecny i perspektywy współpracy polsko-łotewskiej. Poruszyliśmy kwestie mniejszości polskiej na Łotwie i łotewskiej w Polsce, jak również związane z instytucją konsulatu honorowego. Wstępem do każdej z części był materiał filmowy. Blisko trzygodzinne spotkanie, w którym nasi goście byli zasypywani „gradem” pytań na długo pozostanie w ich i naszej pamięci.

Moderatorami spotkania byli uczniowie: Małgorzata Szewczyk z klasy II C i Dawid Jachacy
z klasy II B.

Debata odbyła się dzięki wsparciu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej