DEBATA OKSFORDZKA – ZDROWIE NA TALERZU

IMG_6116.JPG

W grudniu w ramach konkursu Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń, w którym uczestniczy nasza szkoły, zrealizowane zostało kolejne zadanie. Zorganizowana została debata oksfordzka Zdrowie na talerzu – dieta wegetariańska czy mięsna.

Przygotowując się do dyskusji, uczniowie podzielili się na dwie grupy – zwolenników diety wegetariańskiej oraz diety mięsnej, a następnie zgromadzili argumenty, które miały przekonać słuchaczy do ich stanowiska.

Na początku debaty nauczyciel-moderator przybliżył uczniom zasady przebiegu debaty oksfordzkiej. W dalszej części spotkania uczniowie przedstawiali swoje stanowiska. Przedstawione argumenty dotyczyły, między innymi:

• konieczności spożywania białka zwierzęcego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu,

• zanieczyszczenia środowiska przez hodowle zwierząt oraz uprawy roślin,

• kosztów diet bezmięsnych.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w debacie jako słuchacze, mieli możliwość zadawania pytań oraz przedstawienia swojego stanowiska poprzez zajęcie miejsca po odpowiedniej stronie sali. Młodzież chętnie wypowiadała się na temat diet i odżywiania. Dyskusja była żywiołowa i pełna emocji.

Kolejnym działaniem podjętym w ramach realizacji zadania były warsztaty z psychologiem szkolnym mające na celu utrwalenie wiedzy uczniów na temat racjonalnego odżywiania oraz konstruowania jadłospisów zgodnych z piramidą żywienia. Testem sprawdzającym wiedzę uczniów z zakresu racjonalnego odżywiania było przygotowanie kompletnych jadłospisów na poszczególne dni tygodnia, obejmujących 5 posiłków dziennie – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację. Uczniowie bardzo poważnie potraktowali zadanie, konstruując urozmaicone jadłospisy, zachowując przy tym zasady zdrowego odżywiania.

Założone przez realizatorów debaty i warsztatów cele z pewnością zostały osiągnięte. Uczniowie w ciekawej formie poznali zasady racjonalnego odżywiania oraz nauczyli się stosowania ich w praktyce.

Tekst: Karina Pomykała

Archiwum 2014/2015