DEBATA OKSFORDZKA ,,10 lat Polski w Unii Europejskiej ZYSK czy KOSZT ?”

n0 plakat.int.jpg

5 grudnia 2014 r. w sali konferencyjnej Hotelu Hanza w Gdańsku odbyła się debata oksfordzka pt. ,,10 lat Polski w Unii Europejskiej ZYSK czy KOSZT ?” W szranki stanęły dwa gdańskie licea ogólnokształcące - siódemka i piętnastka. Zgodnie z założeniami debaty chodziło o spolaryzowanie stanowisk. XV LO podjęło się obrony naszego członkostwa w UE i próbowało przekonywać publiczność o jego korzyściach, a VII LO  - miało za zadanie negować sens wstąpienia Polski do UE i wskazywać na związane z tym koszty. Pierwsze dwie osoby zabierające głos odnosiły się do kwestii politycznych, takich jak: prawo i suwerenność, rola Polski na arenie międzynarodowej, bezpieczeństwo Polski, wolność  i demokracja. Kolejne odnosiły się do kwestii społeczno-kulturowo takich jak granice, kształcenie i edukacja w UE, infrastruktura turystyczna, tradycje i obyczaje, emigracja.

W trzeciej kolejności zostały poruszone zostały kwestie gospodarcze:

  • fundusze unijne,
  • rynek pracy,
  • infrastruktura transportowa,
  • rolnictwo.

Zadanie najtrudniejsze miały osoby podsumowujące poglądy swoich kolegów z „drużyny” tak, aby przekonać publiczność do swoich racji. Każda z nich miała wyznaczony czas wypowiedzi - maksymalnie sześć minut. Dopuszczono w debacie wzajemną polemikę, jak również odpowiedzi na pytania widowni. Atmosferę najlepiej oddają zamieszczone zdjęcia. Kto wygrał? Argumenty zwolenników Unii. W proporcji 4/1. Debata miała charakter ćwiczenia. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku.

 

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council