DEBATA OKSFORDZKA ,,10 lat Polski w Unii Europejskiej ZYSK czy KOSZT ?”

n0 plakat.int.jpg

5 grudnia 2014 r. w sali konferencyjnej Hotelu Hanza w Gdańsku odbyła się debata oksfordzka pt. ,,10 lat Polski w Unii Europejskiej ZYSK czy KOSZT ?” W szranki stanęły dwa gdańskie licea ogólnokształcące - siódemka i piętnastka. Zgodnie z założeniami debaty chodziło o spolaryzowanie stanowisk. XV LO podjęło się obrony naszego członkostwa w UE i próbowało przekonywać publiczność o jego korzyściach, a VII LO  - miało za zadanie negować sens wstąpienia Polski do UE i wskazywać na związane z tym koszty. Pierwsze dwie osoby zabierające głos odnosiły się do kwestii politycznych, takich jak: prawo i suwerenność, rola Polski na arenie międzynarodowej, bezpieczeństwo Polski, wolność  i demokracja. Kolejne odnosiły się do kwestii społeczno-kulturowo takich jak granice, kształcenie i edukacja w UE, infrastruktura turystyczna, tradycje i obyczaje, emigracja.

W trzeciej kolejności zostały poruszone zostały kwestie gospodarcze:

  • fundusze unijne,
  • rynek pracy,
  • infrastruktura transportowa,
  • rolnictwo.

Zadanie najtrudniejsze miały osoby podsumowujące poglądy swoich kolegów z „drużyny” tak, aby przekonać publiczność do swoich racji. Każda z nich miała wyznaczony czas wypowiedzi - maksymalnie sześć minut. Dopuszczono w debacie wzajemną polemikę, jak również odpowiedzi na pytania widowni. Atmosferę najlepiej oddają zamieszczone zdjęcia. Kto wygrał? Argumenty zwolenników Unii. W proporcji 4/1. Debata miała charakter ćwiczenia. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku.

 

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk