Debata przedwyborcza

Dwa tygodnie trwały przygotowania do debaty, którą odbyliśmy 5 października 2011 r. Zorganizowała ją Młodzieżowa Akademia Dyplomatyczna. Początkowo zostało wytypowanych siedmiu liderów, których zadaniem było skupienie wokół siebie czteroosobowego zespołu. Kolejnym etapem było losowanie przydziału partii, które uzyskały od Państwowej Komisji Wyborczej możliwość wystawiania kandydatów w każdym okręgu wyborczym. Już samo losowanie wywołało sporo emocji. Jednak dopiero wówczas mogliśmy zająć się autentyczną pracą przedwyborczą. Profesor Janusz Klemens każdej grupie jasno określił cel: MACIE WYGRAĆ. Określił również zakres poruszanej podczas debaty tematyki: rodzina, edukacja, polityka zagraniczna. Komitety miały tydzień na poznanie programów partii w zaproponowanych zagadnieniach. Na kolejnym spotkaniu dowiedzieliśmy się o twardych zasadach debaty: prezentacja programu w każdej kwestii musi trwać do dwóch i pół minuty, potem dopuszczalne są pytania do konkurencyjnych komitetów, ale odpowiedź nie może trwać więcej niż jedną minutę. Również publiczność ma prawo do zadawania pytań. Spróbowaliśmy sił. Każdy z komitetów we wzajemnej słownej konfrontacji określał własne braki o programie konkurencyjnych komitetów wyborczych. Za tydzień występ przed bezlitosną publicznością – rówieśnikami i gronem nauczycielskim. I jeszcze jeden element – wizualizacja, czyli wykonanie na jednej z siedmiu tablic wizualnej prezentacji partii. Zadań co niemiara.

Nadszedł dzień prawyborów. Moderatorami spotkania były przedstawicielki BIG (szkolnej „Bardzo Interesującej Gazety”) – Nikol Borska i Angelika Bulczak z klasy II C. Wykazały się dziennikarskim profesjonalizmem. Debata przy udziale rówieśników i nauczycieli wypadła znakomicie. Teraz dopiero ukazały się w pełnej krasie talenty krasomówcze i oratorskie. Spotkanie było bardzo dynamiczne, pełne polemicznego wigoru. Uczniowie bardzo realistycznie oddali istotę międzypartyjnego sporu, wyczuwali i akcentowali różnice, dotykali niuansów. Na zakończenie prezentacji każdy z komitetów mógł w kilku zdaniach podsumować propozycje programowe. Mała szkoła socjotechniki.

Nadszedł czas na prawybory. Zgodnie z sugestią Opiekuna MAD-u należało głosować na komitet wyborczy, który podczas debaty najlepiej zaprezentował się. Głosowała tylko publiczność.

Oto wyniki:

• Platforma Obywatelska – 27 głosów
  • Prawo i Sprawiedliwość – 12 głosów
  • Ruch Poparcia Palikota – 11 głosów
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej – 8 głosów
  • Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 głosy
  • Polska Partia Pracy/Solidarność’80 – 1 głos
  • Polska Jest Najważniejsza – O głosów

Wyniki (kolejność), prawie pokryły się z oficjalnymi wynikami wyborów z 12 października 2011 r.

Nasza debata stała się interesującym i twórczym doświadczeniem. Może odkryte podczas dyskusji talenty zajaśnieją na firmamencie polityki. Może był to pierwszy krok ...

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Wioleta Górecka kl. I B