Dekomunizacja na Pomorzu

1.dek.jpg

W ramach pozaszkolnych działań Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej uczniowie klasy I B (prawno-dyplomatycznej) uczestniczyli 5 września 2016 r. w zajęciach KLUBU GROTA przy gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie, które przeprowadził dr Maciej Korkuć z oddziału IPN w Krakowie, dotyczyło polityki pamięci historycznej i jej funkcji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Zasadniczym tematem były jednak problemy związane z procesem dekomunizacji, czyli wyprowadzenia ze strefy publicznej elementów symbolicznych (pomników, tablic) oraz nazw ulic, placów, patronów placówek edukacyjnych – związanych w przeszłości z działalnością sprzeczną z suwerenną i niepodległą racją stanu Państwa Polskiego. Blisko dwugodzinne spotkanie przy ul. Grunwaldzkiej 216 było ważnym przyczynkiem do zrozumienia istoty procesu dekomunizacji.

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2016/2017