Dobre sąsiedztwo

IMG_20161201_141635.jpg

 

1 grudnia 2016 r. grupa naszych uczniów z VII Liceum Ogólnokształcącego została zaproszona na konferencję zorganizowaną przez RODM – Regionalny Ośrodek Debaty Politycznej dotyczącą 25-tej rocznicy  podpisania traktatu o przyjaźni sąsiedzkiej między Polską a RFN. To dzięki tej instytucji zorganizowano Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, która dofinansowuje wymiany międzynarodowe m.in. VII LO ze szkołą partnerską w Lollar. W debacie panelowej dotyczącej polityki, ekonomii, kultury i spraw młodzieży, wzięły udział osoby, które na co dzień pracują z naszymi sąsiadami. Byli to  Marzenna Guz-Vetter – przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Tomasz Kalinowski – kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Berlinie w latach 2009-2014, Krystyna Wróblewska – kierownik Biura Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Maciej Buczkowski – kierownik referatu Spraw Zagranicznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Dzięki spotkaniu  dowiedzieliśmy się, jak na przełomie ćwierćwiecza zmieniły się stosunki polsko-niemieckie, jak przebiega współpraca obu państw, jakie korzyści czerpiemy z tej relacji.        

Było to ciekawe wydarzenie również ze względów kulturowych i społecznych. Debata przyczyniła się do pogłębienia procesów integracji państw UE. Dla uczniów VII LO była okazją do refleksji na temat otwartości i demokracji. 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Anna Bałuta

Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council