Dobre sąsiedztwo

IMG_20161201_141635.jpg

1 grudnia 2016 r. grupa naszych uczniów z VII Liceum Ogólnokształcącego została zaproszona na konferencję zorganizowaną przez RODM – Regionalny Ośrodek Debaty Politycznej dotyczącą 25-tej rocznicy  podpisania traktatu o przyjaźni sąsiedzkiej między Polską a RFN. To dzięki tej instytucji zorganizowano Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, która dofinansowuje wymiany międzynarodowe m.in. VII LO ze szkołą partnerską w Lollar. W debacie panelowej dotyczącej polityki, ekonomii, kultury i spraw młodzieży, wzięły udział osoby, które na co dzień pracują z naszymi sąsiadami. Byli to  Marzenna Guz-Vetter – przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Tomasz Kalinowski – kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Berlinie w latach 2009-2014, Krystyna Wróblewska – kierownik Biura Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Maciej Buczkowski – kierownik referatu Spraw Zagranicznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Dzięki spotkaniu  dowiedzieliśmy się, jak na przełomie ćwierćwiecza zmieniły się stosunki polsko-niemieckie, jak przebiega współpraca obu państw, jakie korzyści czerpiemy z tej relacji.

Było to ciekawe wydarzenie również ze względów kulturowych i społecznych. Debata przyczyniła się do pogłębienia procesów integracji państw UE. Dla uczniów VII LO była okazją do refleksji na temat otwartości i demokracji.

Tekst i zdjęcia: Anna Bałuta

Archiwum 2016/2017