Erasmus + ,,Our Democratic Europe” Etap II - ,,Ochrona środowiska”

1 foto.jpg

Erasmus + jest programem Unii Europejskiej na rzecz kształcenia i szkolenia młodzieży. VII Liceum Ogólnokształcące współpracuje ze szkołami z Danii, Belgii oraz Holandii. Koordynatorem jest Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku im. Józefa Conrada – Korzeniowskiego. Naszym polskimi partnerami są: III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Lingwista w Gdańsku oraz VI Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku.

II etap projektu ,,Our Democratic Europe” dotyczy ochrony środowiska. 20 kwietnia  2017 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w debacie regionalnej na ten temat. Spotkanie rozpoczęły warsztaty poświęcone problematyce przyjaznych dla środowiska źródeł energii, zdrowej żywności oraz ekologicznemu stylowi życia i transportu. Wnioski młodzieży były bardzo twórcze. Młodzi ludzie są świadomymi konieczności ochrony środowiska obywatelami UE. Chcą ,,Żyć EKO”.

Bardzo interesującym gościem był Pan Tomasz Bieliński - doktor ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Doktor Bieliński spędził kilka miesięcy w Chinach. W trakcie pobytu w tym kraju zapoznał się z najnowocześniejszymi technologiami związanymi z ochroną środowiska. To Chiny najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczeń (słynny smog), ale jednocześnie przeznaczają najwięcej środków na ochronę naszej planety i bardzo dużo inwestują w nowe technologie pomagające walczyć ze skutkami globalnego ocieplenia. Doktor Bieliński zapoznał uczniów z technologią, która chwilami sprawiała wrażenie filmów science fiction ze względu na zaawansowanie wyprzedzające naszą epokę. Spotkanie było cenne również dlatego, że zainspirowało nas wszystkich do ważnych działań na rzecz Ziemi. Wskazał, jak we własnym zakresie, nawet na małą skalę, możemy zmieniać otoczenie wokół nas na lepsze i bezpieczniejsze.

Tekst: Beata Tubis

Archiwum 2016/2017