Erasmus + ,,Our Democratic Europe” w VII Liceum Ogólnokształcącym

Erasmus + jest programem Unii Europejskiej na rzecz kształcenia i szkolenia młodzieży. W ramach projektu ,,Our Democratic Europe” współpracujemy ze szkołami z Danii, Belgii oraz Holandii. Koordynatorem jest Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku im. Józefa Conrada – Korzeniowskiego. Naszym polskimi partnerami są: III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Lingwista w Gdańsku oraz VI Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku.

Nasz projekt dotyczył czterech problemów. Temat pierwszy związany był z ,,Edukacją i zatrudnieniem w UE”. W dniach od 4 do 7 lutego 2017 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie Erasmusa +. Do Gdańska przyjechali goście z Danii, Belgii i Holandii. 5 lutego miała miejsce międzynarodowa debata w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczniowie prezentowali zagadnienia z punktu widzenia sytuacji w swoim państwie. Najciekawsze, ale i najtrudniejsze okazały się tematy związane z imigracją, rasizmem, wykluczeniem, nierównością społeczną. Duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje szkół, systemów edukacji oraz ofert dla młodych ludzi związanych z kształceniem. Tego dnia zwiedzaliśmy również Gdańsk, który bardzo podobał się naszym gościom. Kolejnym etapem były warsztaty, podczas których młodzież dyskutowała o możliwościach związanych z karierą zawodową w UE, otwartym rynkiem pracy. W ich głos wsłuchali się również politycy z Belgii, Danii, Holandii i Polski.

II etap projektu ,,Our Democratic Europe” dotyczył ochrony środowiska. Uczniowie spotkali się w Holandii w Middelburg w dniach 18-21 maja 2017 r. Dyskutowano o ekologii w Europie. Młodzież wskazała ciekawe sposoby ochrony Ziemi w codziennym życiu. Rozmawiano również o zdrowym żywieniu, ekologicznym transporcie i recyklingu.

III etap projektu ,,Our Democratic Europe” dotyczył innowacji. Miał miejsce w Herning w Danii. Byliśmy gośćmi biblioteki miejskiej, która jest równocześnie miejscem angażującym młodych ludzi w kulturę oraz działania na rzecz rozwoju demokracji europejskiej. Dyskutowaliśmy o innowacjach w sztuce, modzie, mediach, sporcie, zdrowiu. W trakcie warsztatów uczniowie wspólnie wypracowywali rozwiązania współczesnych problemów ważnych dla młodych ludzi w całej Europie, wykorzystując metodę design thinking. Rezultatem intensywnej i twórczej pracy międzynarodowych zespołów były filmy ilustrujące współczesne problemy i ich innowacyjne rozwiązania. Ich prezentacja nastąpiła w trakcie uroczystej Gali Oskarowej.

Pobyt w Danii obfitował w interesujące wydarzenia. Jednym z nich była wizyta w Lego House – miejscu promującym kreatywną zabawę. Kolejnym – możliwość uczestnictwa w koncercie operowym młodych wykonawców z Danii i Wielkiej Brytanii w ramach projektu Aarchus 2017 Europejska Stolica Kultury. Jeszcze innym – spotkanie integracyjne w Slagteriet, centrum kultury stworzonym przez młodych ludzi dla młodych ludzi, w którym mają możliwość spędzania wolnego czasu i rozwijania własnych pasji.

Ostatni etap projektu to wizyta dniach 20-23 stycznia 2018 r. w Roeselare w Belgii. Spotkanie dotyczyło walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Poruszano zagadnienia dotyczące uchodźców, wykluczenia społecznego w edukacji, rasizmu i dyskryminacji w każdym z krajów partnerskich. Odwiedziliśmy stolicę Belgii, Brukselę, gdzie zwiedziliśmy siedziby Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz spotkaliśmy się z Tomem Vandenkendelaere’m - posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji i Svenem Gatz’em - Ministrem Kultury, Mediów, Młodzieży i Brukseli. Udział w projekcie Erasmus+ kształtował postawy ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur, umożliwiał uczestnikom poznanie z bliska tradycji i zwyczajów krajów partnerskich. Uczniowie rozwijali sprawności językowe i doskonalili umiejętność współpracy w grupie. Nawiązane znajomości wzmacniały poczucie przynależności do społeczności europejskiej.

Spotkania Erasmusa + pozwoliły na wymianę myśli i doświadczeń. Uczniowie zawarli ciekawe znajomości, które stały się lekcją międzynarodowej współpracy. Zawarli również przyjaźnie, które - mamy nadzieję – przysłużą się budowaniu europejskiej wspólnoty.

Justyna Firmanty

koordynator projektu