Filmowe opowieści nie tylko o Żołnierzach Wyklętych

DSCN1997.JPG

Uczniowie naszej szkoły od trzech już lat uczestniczą w wydarzeniach Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci w Gdyni. Mają w ten sposób okazję poznać wiele mało znanych dotąd faktów z historii Polski od lat czterdziestych XX wieku do czasów współczesnych. W pokazach filmowych tegorocznej VI już edycji Festiwalu, które odbyły się 12 września 2014 roku (drugiego dnia Festiwalu) w Teatrze Miejskim w Gdyni, uczestniczyli tym razem uczniowie klasy I a wraz z nauczycielami – panią Katarzyną Wałdoch oraz panią Grażyną Chrapczyńską. Obejrzeli takie filmy, jak: Bard w reżyserii Katarzyny Kościelak (przedstawiający biografię barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego), Major i dziewczyna w reż. Rafała Mierzejewskiego (którego bohaterką była narzeczona majora Łupaszki), Na skrzydłach nadziei w reż. Jarosława Krychowiaka (opowiadający o lotnikach RAF dostarczających z narażeniem życia broń dla powstańców warszawskich), Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć w reż. Marka Widarskiego (którego bohaterkami były sanitariuszki Powstania Warszawskiego) oraz Miłość w czasach wyklętych w reż. Sławomira Mazura (przedstawiający losy Żołnierzy Wyklętych w stalinowskich więzieniach).
Po tym „maratonie” filmowym uczniowie klasy I a wzięli również udział w panelu dyskusyjnym Kabaretem w komunę, którego uczestnikami byli Jan Pietrzak (twórca kabaretu Pod Egidą), profesor Wojciech Polak oraz Piotr Jegliński.

 

 

Tekst: Grażyna Chrapczyńska

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council