Filmowe opowieści nie tylko o Żołnierzach Wyklętych

DSCN1997.JPG

Uczniowie naszej szkoły od trzech już lat uczestniczą w wydarzeniach Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci w Gdyni. Mają w ten sposób okazję poznać wiele mało znanych dotąd faktów z historii Polski od lat czterdziestych XX wieku do czasów współczesnych. W pokazach filmowych tegorocznej VI już edycji Festiwalu, które odbyły się 12 września 2014 roku (drugiego dnia Festiwalu) w Teatrze Miejskim w Gdyni, uczestniczyli tym razem uczniowie klasy I a wraz z nauczycielami – panią Katarzyną Wałdoch oraz panią Grażyną Chrapczyńską. Obejrzeli takie filmy, jak: Bard w reżyserii Katarzyny Kościelak (przedstawiający biografię barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego), Major i dziewczyna w reż. Rafała Mierzejewskiego (którego bohaterką była narzeczona majora Łupaszki), Na skrzydłach nadziei w reż. Jarosława Krychowiaka (opowiadający o lotnikach RAF dostarczających z narażeniem życia broń dla powstańców warszawskich), Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć w reż. Marka Widarskiego (którego bohaterkami były sanitariuszki Powstania Warszawskiego) oraz Miłość w czasach wyklętych w reż. Sławomira Mazura (przedstawiający losy Żołnierzy Wyklętych w stalinowskich więzieniach).
Po tym „maratonie” filmowym uczniowie klasy I a wzięli również udział w panelu dyskusyjnym Kabaretem w komunę, którego uczestnikami byli Jan Pietrzak (twórca kabaretu Pod Egidą), profesor Wojciech Polak oraz Piotr Jegliński.

Tekst: Grażyna Chrapczyńska

Archiwum 2014/2015