Inauguracja roku szkolnego 2012/2013

IMG_9692.JPG

3 września w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Gdańsku miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2012/2013. Był to dzień szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych, którzy zostali serdecznie przywitani przez społeczność szkoły życzącą im inspirujących wyzwań i wspaniałych lat w murach Siódemki.

Uroczystość zaszczycił swą obecnością Pan ambasador dr Ryszard Żółtaniecki - socjolog, dyplomata, kierownik Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas, prezes Fundacji Kultury. Przybył, aby objąć merytoryczną opieką klasę prawno – dyplomatyczną rozpoczynającą funkcjonowanie w naszym liceum.

Pan dyrektor Marcin Hintz podkreślił, że VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego w Gdańsku to szkoła z tradycjami inspirującymi do rozwijania talentów. Życzył wszystkim - a szczególnie maturzystom - by ten rok przyniósł wiele satysfakcji oraz sukcesów. Wychowawcy klas otrzymali z rąk Pana dyrektora dzienniki – symbol twórczej pracy i realizacji obowiązków, ale również zintegrowanego zespołu klasowego.

Pan ambasador dr Ryszard Żółtaniecki podczas wystąpienia zwrócił uwagę, że pojęcie dyplomacji powinno stać się współczesnemu społeczeństwu znacznie bliższe, ponieważ młodzi ludzie muszą świadomie uczestniczyć w tworzeniu wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Pan Janusz Klemens poprowadził pierwsze spotkanie klasy prawno – dyplomatycznej z Panem ambasadorem. Przedstawił historię powstania, cele oraz dotychczasową działalność Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej. Przypomniał, że klasa została również objęta zaszczytnym patronatem przez Pana Radosława Sikorskiego Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Pan dr Ryszard Żółtaniecki podkreślał podczas spotkania, jak ważna jest wiedza wielowymiarowa, interdyscyplinarna, zbudowana  w oparciu o wielokulturowość. Podał przykłady konieczności zaangażowania w realizowaną misję społeczną, otwarcia się na najlepsze wzory i autorytety.

Inauguracja roku szkolnego przyniosła wiele wrażeń, uświadomiła złożoność procesu edukacji, wyznaczyła ambitne cele oraz inspirujące plany.

Tekst: Justyna Firamnty
Zdjęcia: Janusz Klemens