IV WARSZTATY AKADEMICKIE Cogito Ergo sum CHINY – PAŃSTWO ŚRODKA ŚWIATA ?

IMG_5533.JPG

W dniach 30 i 31 marca 2015 r. w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się czwarta już edycja Warsztatów Akademickich. Tym razem organizatorami przedsięwzięcia byli: Młodzieżowa Akademia Dyplomatyczna działająca przy VII LO w Gdańsku, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. IV Warsztaty Akademickie zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka. Zaproszenie do dyskusji przyjęli najbardziej znaczący sinolodzy w naszym kraju.

DZIEŃ PIERWSZY - 30 marca 2015 r.

Z wielką radością przywitaliśmy uczestniczące w debacie kilkunastoosobowe zespoły młodzieży z liceów województwa pomorskiego: I LO z Kwidzyna, II LO z Malborka, I LO z Gdańska, VII LO z Gdańska, XIV LO z Gdańska oraz XV LO z Gdańska wraz z towarzyszącymi im nauczycielami.

Po uroczystej inauguracji nadszedł czas na wykład dr. Marcelego Burdelskiego, który przybliżył nam w telegraficznym skrócie podstawowe informacje dotyczące historii i współczesności Chin, jak również scharakteryzował wzajemne postrzeganie się Polaków i Chińczyków.

Kolejnym etapem były półtoragodzinne zajęcia warsztatowe prowadzone przez profesjonalnych moderatorów w dwóch turach przedzielone przerwą kawową. Trwały one do godziny 14.15. Każdy uczestnik Warsztatów wziął udział w zajęciach dwóch grup warsztatowych dotyczących kultury i polityki. Pracę moderatorów grup wspierała młodzież klasy III B (prawno-dyplomatycznej) naszej szkoły, pełniąc funkcję asystentów. Do ich zadań należała logistyka zajęć warsztatowych, jak również przygotowanie podsumowania pracy w grupach i ich prezentacja w dniu następnym. Wywiązali się z tego zadania znakomicie.

W ramach segmentu tematycznego „KULTURA” uczestnicy mogli wybrać pracę w następujących zespołach:

- GRUPA I  FILOZOFIA CHIŃSKA.

Moderator – dr Barbara Markowska, asystent – Dawid Jachacy, VII LO

- GRUPA II UCZYMY SIĘ JĘZYKA MANDARYŃSKIEGO.

Moderator – Anna Meyer, asystent - Ewelina Węgrzyn-Kowenicka, VII LO

- GRUPA III ŻYCIE CODZIENNE WSPÓŁCZESNYCH CHIN.

Moderator – Jan Przechlewski, asystent – Ilona Czuczuk, VII LO

W segmencie drugim „POLITYKA” zaproponowano grupy takie, jak:

- GRUPA IV CHINY I POLSKA. PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE.

Moderator – dr Bolesław Kościukiewicz, asystent – Klaudia Saldzień, VII LO

- GRUPA V ŚWIATOWA EKSPANSJA CHIN

Moderator – dr Marceli Burdelski, asystent – Daria Kraska, VII LO

- GRUPA VI CHINY, USA, ROSJA – ROZGRYWAJĄCY CZY ROZGRYWANI?

Moderator – Marcin Kaczmarski, asystent - Grzegorz Żukowski, VII LO

DZIEŃ DRUGI - 31 marca 2015 r.

Tego dnia uczestniczyliśmy w prezentacji dokonań grup warsztatowych, które miały formę tematycznych dyskusyjnych małych paneli. Po dwóch godzinach odpoczęliśmy podczas przerwy kawowej i rozpoczął się ostatni etap naszych Warsztatów – debata pod znaczącym tytułem: CHINY W PUNKCIE ZWROTNYM - WYZWANIA I SZANSE DLA POLSKI. W debacie udział wzięli:

– ambasador Jerzy Bayer

– dr Bolesław Kościukiewicz – były radca minister ambasady RP w Pekinie

– dr Marceli Burdelski – reprezentujący Kolegium Jagiellońskie, Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego

– Marcin Kaczmarski – analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.

Dyskusję moderował Radosław Pyffel z Centrum Studiów Azja – Polska.

Po krótkim podsumowaniu i wspólnym – rodzinnym zdjęciu (właśnie taka atmosfera towarzyszyła tej edycji Warsztatów) – zakończyliśmy nasze dwudniowe spotkania. Spora dawka wiedzy, kształtowanie umiejętności dialogu i dwa dni zajęć poza szkołą – to tylko niektóre atuty rzeczywistości zwanej Warsztatami Akademickimi. Zapraszamy na kolejne – na przełomie listopada i grudnia 2015 roku.

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Dominika Panek, kl. II C