IV WARSZTATY AKADEMICKIE Cogito Ergo sum CHINY – PAŃSTWO ŚRODKA ŚWIATA ?

IMG_5533.JPG

 W dniach 30 i 31 marca 2015 r. w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się czwarta już edycja Warsztatów Akademickich. Tym razem organizatorami przedsięwzięcia byli: Młodzieżowa Akademia Dyplomatyczna działająca przy VII LO w Gdańsku, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. IV Warsztaty Akademickie zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka. Zaproszenie do dyskusji przyjęli najbardziej znaczący sinolodzy w naszym kraju.

DZIEŃ PIERWSZY - 30 marca 2015 r.

Z wielką radością przywitaliśmy uczestniczące w debacie kilkunastoosobowe zespoły młodzieży z liceów województwa pomorskiego: I LO z Kwidzyna, II LO z Malborka, I LO z Gdańska, VII LO z Gdańska, XIV LO z Gdańska oraz XV LO z Gdańska wraz z towarzyszącymi im nauczycielami.

Po uroczystej inauguracji nadszedł czas na wykład dr. Marcelego Burdelskiego, który przybliżył nam w telegraficznym skrócie podstawowe informacje dotyczące historii i współczesności Chin, jak również scharakteryzował wzajemne postrzeganie się Polaków i Chińczyków.

Kolejnym etapem były półtoragodzinne zajęcia warsztatowe prowadzone przez profesjonalnych moderatorów w dwóch turach przedzielone przerwą kawową. Trwały one do godziny 14.15. Każdy uczestnik Warsztatów wziął udział w zajęciach dwóch grup warsztatowych dotyczących kultury i polityki. Pracę moderatorów grup wspierała młodzież klasy III B (prawno-dyplomatycznej) naszej szkoły, pełniąc funkcję asystentów. Do ich zadań należała logistyka zajęć warsztatowych, jak również przygotowanie podsumowania pracy w grupach i ich prezentacja w dniu następnym. Wywiązali się z tego zadania znakomicie.

W ramach segmentu tematycznego „KULTURA” uczestnicy mogli wybrać pracę w następujących zespołach:

 - GRUPA I  FILOZOFIA CHIŃSKA.

 Moderator – dr Barbara Markowska, asystent – Dawid Jachacy, VII LO

- GRUPA II UCZYMY SIĘ JĘZYKA MANDARYŃSKIEGO.

 Moderator – Anna Meyer, asystent - Ewelina Węgrzyn-Kowenicka, VII LO

- GRUPA III ŻYCIE CODZIENNE WSPÓŁCZESNYCH CHIN.

 Moderator – Jan Przechlewski, asystent – Ilona Czuczuk, VII LO

 W segmencie drugim „POLITYKA” zaproponowano grupy takie, jak:

- GRUPA IV CHINY I POLSKA. PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE.

Moderator – dr Bolesław Kościukiewicz, asystent – Klaudia Saldzień, VII LO

- GRUPA V ŚWIATOWA EKSPANSJA CHIN

 Moderator – dr Marceli Burdelski, asystent – Daria Kraska, VII LO

- GRUPA VI CHINY, USA, ROSJA – ROZGRYWAJĄCY CZY ROZGRYWANI?

Moderator – Marcin Kaczmarski, asystent - Grzegorz Żukowski, VII LO

DZIEŃ DRUGI - 31 marca 2015 r.

Tego dnia uczestniczyliśmy w prezentacji dokonań grup warsztatowych, które miały formę tematycznych dyskusyjnych małych paneli. Po dwóch godzinach odpoczęliśmy podczas przerwy kawowej i rozpoczął się ostatni etap naszych Warsztatów – debata pod znaczącym tytułem: CHINY W PUNKCIE ZWROTNYM - WYZWANIA I SZANSE DLA POLSKI. W debacie udział wzięli:

– ambasador Jerzy Bayer

– dr Bolesław Kościukiewicz – były radca minister ambasady RP w Pekinie

– dr Marceli Burdelski – reprezentujący Kolegium Jagiellońskie, Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego

– Marcin Kaczmarski – analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.

Dyskusję moderował Radosław Pyffel z Centrum Studiów Azja – Polska.

Po krótkim podsumowaniu i wspólnym – rodzinnym zdjęciu (właśnie taka atmosfera towarzyszyła tej edycji Warsztatów) – zakończyliśmy nasze dwudniowe spotkania. Spora dawka wiedzy, kształtowanie umiejętności dialogu i dwa dni zajęć poza szkołą – to tylko niektóre atuty rzeczywistości zwanej Warsztatami Akademickimi. Zapraszamy na kolejne – na przełomie listopada i grudnia 2015 roku.

 

                                                                                             

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Dominika Panek, kl. II C

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council