Kampania wrześniowa w Polsce-narracje państw totalitarnych

IMG_2908.jpg

„Czym się różni współczesna reklama od propagandy wojennej?"Odpowiedź na to interesujące pytanie otrzymaliśmy 19 września 2013 r na zajęciach prowadzonych w naszej szkole przez prof. dr hab. Eugeniusza C. Króla – dyrektora Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Obejrzeliśmy fragmenty filmów propagandowych: niemieckiego - Feldzug In Polen oraz sowieckiego – Oswobodzenie. Na przykładzie zwyczajnych reklam, z którymi mamy codzienną styczność, Pan Profesor wykazał, jak filmy propagandowe potrafiły oddziaływać na ludzką podświadomość. Zasady manipulacji społeczeństwem okazały się przerażająco łatwe. Co ciekawe, im większe przedstawiano ludziom kłamstwa, tym bardziej chcieli w nie wierzyć. Pierwsza część spotkania z Panem Profesorem zakończyła się ożywioną dyskusją na tematy związane z historią i została podsumowana gromkimi brawami dla prelegenta.

Część druga to spotkanie w kinie Krewetka zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej, które miało postać wykładu wspomaganego materiałami filmowymi i zdjęciami. Tematem przewodnim był antypolski film niemiecki Heimekher. Na początku Pan Profesor omówił historię powstania tego obrazu podkreślając istotne elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Projekcja odbyła się w oryginalnej – niemieckiej wersji językowej, ale dzięki polskiej liście dialogowej – opracowanej i czytanej przez Profesora, a także jego komentarzom, udało się zrozumieć fabułę. Celem filmu, który powstał z inicjatywy ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa, było „stworzenie obrazu wroga absolutnego”, które miało zaszczepić w Niemcach nienawiść do Polaków oraz uzasadnić ich czyny.

Produkcja filmu rozpoczęła się w 1940 roku, zaś jego akcja w większości rozgrywała się na terenie kurpiowskiego miasteczka Chorzele. Rażące przekłamania i koloryzacja istotnych faktów miała pokazywać Polaków w jak najgorszym świetle – jako bezdusznych barbarzyńców. Faktem jest, że ten pełnometrażowy film szczycił się świetną grą aktorską i dobrym montażem. Sama obsada wydawała się dość ciekawa – wśród aktorów znaleźli się również Polacy, m.in. Bogusław Samborski, Michał Pluciński, Stefan Golczewski, Wanda Szczepańska. Po wojnie został wytoczony przeciw nim zbiorowy proces.

Po obejrzeniu tej 90 - minutowej projekcji nadszedł czas na pytania. Pan Profesor udzielał mnóstwa szczegółowych i interesujących odpowiedzi, które wzbudzały poruszenie wśród widowni. Po podsumowaniu dyskusji i słowach podziękowania oraz ogromnych brawach przyszedł czas na pożegnanie i oficjalne zakończenie tego dnia, który przyszło nam spędzić w tak miłym gronie. Była to lekcja nie tylko na temat historycznych faktów, ale i zasad, które rządzą ludzką psychiką. 

 

Tekst: Dominika Panek, klasa I C
Zdjęcia: Alicja Kamińska, klasa I C

Archiwum 2013/2014

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk