KOLĘDNICY W SIÓDEMCE

w7 (1).jpg

„Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy…” Jakże realistycznie zabrzmiały te słowa w grudniu A. D. 2015 kiedy za oknem temperatura wiosenna, silny wiatr przypomina jeszcze jesienne szarugi, a to co przykrywa gdańską ziemię trudno nazwać śniegiem. Czy w takich okolicznościach przyrody wizyta kolędników ma jeszcze jakiś sens? Oczywiście! Przecież ogłaszanie tajemnicy o Bożym Narodzeniu ma zawsze sens.

Nie od dziś wiadomo, że tak radosną nowinę jak Wcielenie Syna Bożego najlepiej wychwalać śpiewem. Dlatego w tegorocznym przedstawieniu wigilijnym dużą rolę odegrał chór, solistki oraz nasza niezastąpiona skrzypaczka. Nie zabrakło też postaci jasełkowych – anioł napominał, diabeł kusił, król Herod próbował odnieść swoje małe sukcesy damsko-męskie, a pastuszkowie dzielnie wspierali śpiewem naszych muzyków. Niestety, na scenie pojawiły się też postaci, które mimo wyraźnego zaproszenia nie chciały uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu. Z różnych przyczyn. Rycerz wyruszał właśnie na krucjatę i starał się znaleźć tych, którzy poszliby za nim. Lekarka nie chciała śpiewać z powodu zwykłej, ludzkiej pychy. A landrynkowa nieco postać telewizyjnej gwiazdki, poszukując castingu, przez pomyłkę trafiła w sam środek kolędowania. Jedynie skromna kobieta, podróżująca na święta do syna, była w stanie zatrzymać się i chwalić Boga wspólnym śpiewaniem. Przedstawienie nie tylko miało przygotować nas na nadchodzące święta, ale też wzbudzić refleksję. I może zadać sobie kilka prostych pytań: czy bylibyśmy w stanie zaśpiewać na chwałę Nowonarodzonego? Czy może szukalibyśmy raczej wymówek? I wreszcie – czy wierzymy w prawdę o narodzeniu Jezusa?

Na koniec przekażmy jeszcze życzenia, które usłyszeli widzowie w ten szczególny, przedświąteczny dzień na zakończenie przedstawienia:

My już pięknie się kłaniamy i życzymy wam wesela

Niech wam Pan Bóg błogosławi, niech was w Nowym Roku wspiera!

Wychwalajcie Boże Dziecię, co nam niebo otworzyło

Boga, który – mimo wszystko – chce, by nam się dobrze żyło.”

Tekst: Jarosław Kovaćs
Zdjęcia: Janusz Klemens