KOLĘDNICY W SIÓDEMCE

w7 (1).jpg

„Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy…” Jakże realistycznie zabrzmiały te słowa w grudniu A. D. 2015 kiedy za oknem temperatura wiosenna, silny wiatr przypomina jeszcze jesienne szarugi, a to co przykrywa gdańską ziemię trudno nazwać śniegiem. Czy w takich okolicznościach przyrody wizyta kolędników ma jeszcze jakiś sens? Oczywiście! Przecież ogłaszanie tajemnicy o Bożym Narodzeniu ma zawsze sens.

Nie od dziś wiadomo, że tak radosną nowinę jak Wcielenie Syna Bożego najlepiej wychwalać śpiewem. Dlatego w tegorocznym przedstawieniu wigilijnym dużą rolę odegrał chór, solistki oraz nasza niezastąpiona skrzypaczka. Nie zabrakło też postaci jasełkowych – anioł napominał, diabeł kusił, król Herod próbował odnieść swoje małe sukcesy damsko-męskie, a pastuszkowie dzielnie wspierali śpiewem naszych muzyków. Niestety, na scenie pojawiły się też postaci, które mimo wyraźnego zaproszenia nie chciały uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu. Z różnych przyczyn. Rycerz wyruszał właśnie na krucjatę i starał się znaleźć tych, którzy poszliby za nim. Lekarka nie chciała śpiewać z powodu zwykłej, ludzkiej pychy. A landrynkowa nieco postać telewizyjnej gwiazdki, poszukując castingu, przez pomyłkę trafiła w sam środek kolędowania. Jedynie skromna kobieta, podróżująca na święta do syna, była w stanie zatrzymać się i chwalić Boga wspólnym śpiewaniem. Przedstawienie nie tylko miało przygotować nas na nadchodzące święta, ale też wzbudzić refleksję. I może zadać sobie kilka prostych pytań: czy bylibyśmy w stanie zaśpiewać na chwałę Nowonarodzonego? Czy może szukalibyśmy raczej wymówek? I wreszcie – czy wierzymy w prawdę o narodzeniu Jezusa?

Na koniec przekażmy jeszcze życzenia, które usłyszeli widzowie w ten szczególny, przedświąteczny dzień na zakończenie przedstawienia:

 

My już pięknie się kłaniamy i życzymy wam wesela

Niech wam Pan Bóg błogosławi, niech was w Nowym Roku wspiera!

Wychwalajcie Boże Dziecię, co nam niebo otworzyło

Boga, który – mimo wszystko – chce, by nam się dobrze żyło.”

 

 

Tekst: Jarosław Kovaćs
Zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2015/2016

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council