Konwersatoria ,,Konsumenckie ABC - Czy zdrowo żyjemy?”

praca Agaty Kurek i Dominiki Panek.jpg

VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego przystąpiło do konkursu Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń. W ramach tego działania wychowawcy klas przeprowadzili konwersatoria Konsumenckie ABC- Czy zdrowo żyjemy?

Podczas zajęć uczniowie uzyskali informacje na temat zdrowego żywienia oraz świadomego wyboru kupowanych produktów. Podczas pracy powstały m. in. plakaty informujące o konieczności czytania składu produktów, które nabywamy oraz lista niepożądanych składników, takich jak glutaminian sodu, tłuszcz utwardzony, mom (mięso oddzielone mechanicznie), sztuczne barwniki, karagen, guma guar, benzoesan sodu, sorbinian potasu (konserwanty) i inne.

Uczniowie otrzymali wydruki składników z pięciu grup żywności – słodyczy, parówek, jogurtów, przypraw i płatków śniadaniowych. Ich zadanie polegało na znalezieniu najzdrowszych i najbardziej szkodliwych produktów oraz uzasadnieniu swojego wyboru. Pracowali w grupach, wykazując się wiedzą na temat zdrowego żywienia. Ponadto zaprezentowano własne tygodniowe jadłospisy i dyskutowano nad prawidłowym doborem składników.

Materiały multimedialne stanowiły interesującą kanwę do wzajemnej, szczerej wymiany doświadczeń konsumenckich. Poruszona została m. in. kwestia wegetarianizmu. W jednym przypadku zajęcia skupiły się na problemach zdrowego odżywiania. Dyskusja ewaluowała w kierunku zaburzeń związanych z anoreksją i bulimią. Uczniowie obejrzeli film dotyczący przyczyn, przebiegu choroby i terapii. Materiał wywarł duże wrażenie, ponieważ uświadomił, że anoreksja i bulimia mogą dotyczyć każdego a chory długo nie uświadamia sobie ich występowania.

W swoich relacjach wychowawcy klas podkreślali duże zainteresowanie tematem
oraz zaangażowanie młodzieży podczas realizacji zajęć.

Tekst na podstawie relacji wychowawców klas przygotowała: Karina Pomykała

Archiwum 2014/2015