Kształt polskiej demokracji

12 września 2011 r. Młodzieżowa Akademia Dyplomatyczna gościła w murach VII Liceum Ogólnokształcącego Marszałka Sejmu RP – Profesora Stefana Niesiołowskiego. Pan Marszałek wziął udział w debacie na temat „Kształtu polskiej demokracji po 1989 roku”. W spotkaniu wziął również udział Prezydent Miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz.

Moderatorami dyskusji byli: Karolina Jakubowska (klasa II C) oraz Wojciech Bis (klasa III C). Po przywitaniu zebranych gości o głos został poproszony założyciel Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej – pan Janusz Klemens, który zaprezentował przedsięwzięcia MAD-u w ubiegłym roku szkolnym. Poinformował zebranych, iż w bieżącym roku szkolnym Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej objął honorowy patronat nad działaniami Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej.

W dalszej części spotkania moderatorzy przedstawili sylwetkę obywatelską i polityczną Pana Marszałka. Pan Profesor w kilku humorystycznych zdaniach skomentował własne dokonania na scenie politycznej i przystąpił do analizy kształtowania się procesów demokratycznych w Polsce. Rozpoczęła się debata pomiędzy Marszałkiem Niesiołowskim, Prezydentem Adamowiczem i uczniami z Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej. Dużo znakomitej treści, cięte riposty, niespodziewane wolty językowe. To spotkanie na długo zapadnie nam w pamięci.

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Marta Kowalczyk, kl. III B