Tydzień Edukacji Globalnej „Razem Dla Pokoju”

ka3.jpg
Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat

W ramach realizowanego w VII Liceum Ogólnokształcącym projektu Tydzień Edukacji Globalnej „Razem Dla Pokoju” 2 listopada 2016 roku odbyło się  spotkanie „Jak leczyć z pasją” z wolontariuszką Anną Konobrodzką – studentką trzeciego roku medycyny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Działanie promuje podejmowanie świadomej pracy w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego zgodnie z hasłem Razem Dla Pokoju. Projekt współfinansowany jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I B. Wolontariuszka w bardzo interesujący sposób przedstawiła wiele aspektów życia codziennego mieszkańców Kenii. Pracując w miejscowym szpitalu, miała okazję poznać i przede wszystkim zrozumieć problemy wynikające z niedostatków finansowych obywateli Afryki. Opowiadała, jak ważna jest pomoc zamożnych krajów – szczególnie w dziedzinie medycyny. Pobyt w Afryce uświadomił Jej, że Kenijczycy mają takie same pasje, marzenia i plany jak mieszkańcy Europy, różni nas tylko dostęp do edukacji i pracy, dlatego tak ważna jest humanitarna pomoc. Kenia charakteryzuje się jednym z najniższych na świecie wskaźników ilości lekarzy przypadających na liczbę mieszkańców. Potrzeby znacznie przewyższają możliwości służby zdrowia i dlatego wykwalifikowani wolontariusze są bardzo chętnie przyjmowani do pomocy w szpitalach i przychodniach zdrowia.
Tydzień Edukacji Globalnej jest międzynarodową inicjatywą zwracającą uwagę na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych, poprzez działania skierowane przede wszystkim do młodzieży. Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu oraz poszanowaniu różnorodności kulturowej. Spotkanie uświadomiło uczniom, jak wiele można zrobić dla potrzebujących.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wałdoch

Collegium Civitas