Tydzień Edukacji Globalnej „Razem Dla Pokoju”

ka3.jpg
Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat
 
W ramach realizowanego w VII Liceum Ogólnokształcącym projektu Tydzień Edukacji Globalnej „Razem Dla Pokoju” 2 listopada 2016 roku odbyło się  spotkanie „Jak leczyć z pasją” z wolontariuszką Anną Konobrodzką – studentką trzeciego roku medycyny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Działanie promuje podejmowanie świadomej pracy w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego zgodnie z hasłem Razem Dla Pokoju. Projekt współfinansowany jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I B. Wolontariuszka w bardzo interesujący sposób przedstawiła wiele aspektów życia codziennego mieszkańców Kenii. Pracując w miejscowym szpitalu, miała okazję poznać i przede wszystkim zrozumieć problemy wynikające z niedostatków finansowych obywateli Afryki. Opowiadała, jak ważna jest pomoc zamożnych krajów – szczególnie w dziedzinie medycyny. Pobyt w Afryce uświadomił Jej, że Kenijczycy mają takie same pasje, marzenia i plany jak mieszkańcy Europy, różni nas tylko dostęp do edukacji i pracy, dlatego tak ważna jest humanitarna pomoc. Kenia charakteryzuje się jednym z najniższych na świecie wskaźników ilości lekarzy przypadających na liczbę mieszkańców. Potrzeby znacznie przewyższają możliwości służby zdrowia i dlatego wykwalifikowani wolontariusze są bardzo chętnie przyjmowani do pomocy w szpitalach i przychodniach zdrowia.
Tydzień Edukacji Globalnej jest międzynarodową inicjatywą zwracającą uwagę na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych, poprzez działania skierowane przede wszystkim do młodzieży. Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu oraz poszanowaniu różnorodności kulturowej. Spotkanie uświadomiło uczniom, jak wiele można zrobić dla potrzebujących.
 

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wałdoch

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Collegium Civitas

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council