Lekcja baroku „na żywo”

Obraz 1.jpg

Chciałoby się powiedzieć: cudze chwalicie, swego nie znacie – wystarczy 20 minut szybkiego marszu, by trafić z ul. Chałubińskiego, przy której znajduje się nasze liceum, na ulicę Brzegi, przy której stoi perła architektury barokowej, zabytek klasy zerowej – kościół św. Ignacego, od 2011 r. noszący miano Kolegiaty Staroszkockiej.

W piątek 7 kwietnia b.r. wybraliśmy się z klasami 1b i 1d, by zwiedzić to miejsce, szczególnie zresztą związane z historią naszej szkoły. W Kolegium Jezuickim powstałym obok kościoła w 1620 r. uczył się przez kilka lat patron VII LO, Józef Wybicki, a 200 lat później na miejscu dawnego kolegium powstała Szkoła Powszechna, która dała początek naszemu liceum.

Uczniowie kl. 1b i 1d mieli możliwość zapoznania się z historią kościoła oraz dzielnicy, która obecnie powraca do swej historycznej nazwy Stare Szkoty. Szczególnie uważnie oglądaliśmy wnętrze kościoła, szukając cech typowych dla architektury barokowej. Uczniowie podzieleni na grupy i wyposażeni we wskazówki szukali odwzorowań postaci świętych i apostołów oraz elementów architektonicznych. Zwiedziliśmy zakrystię podziwiając szafy z kunsztownymi płaskorzeźbami, a także kryptę zawierającą m.in. historyczne pamiątki. Po podziemiach kościoła oprowadzał nas ksiądz Mirosław Gawron, dla którego kościół św. Ignacego ma także szczególne znaczenie – odprawiał tam swoją mszę prymicyjną.

Tekst i zdjęcia: Mariola Rautenberg

Archiwum 2016/2017