Lekcja geografii w Borucinie

IMG_9876.JPG

W środę 21 maja 2014r. uczniowie klasy 2A i 2B wzięli udział w wycieczce szkolnej do Stacji Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie. W ramach XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki uczestniczyliśmy w warsztatach połączonych z pokazem technik pomiarów hydrologicznych, limnologicznych i analiz hydrochemicznych. Wysłuchaliśmy niezwykle pouczającego wykładu połączonego z prezentacją na temat eutrofizacji i zagrożeń degradacyjnych jezior. Zwiedziliśmy laboratorium oraz ogródek meteorologiczny, poznając metody i sprzęt pomiarowy do badań temperatury powietrza, wilgotności, nasłonecznienia oraz parowania.

Wiele determinacji i umiejętności matematycznych wymagał pomiar natężenia przepływu wody w jeziorze. Powodzenie zawdzięczamy Ani, która niskiej temperatury wody, z wielkim poświęceniem i niewielką pomocą pracownika Stacji (ubranego w wysokie buty rybackie), dokonała wymaganych pomiarów. Wynik zaskoczył wszystkich (wynosił niemal 1000 l/s).

Ostatnim i najbardziej przyjemnym punktem programu była przeprawa łodziami na stację kontrolną. Wyprawa na piękne i malownicze Kaszuby zakończyła się w godzinach popołudniowych, a uczestnicy opaleni i zadowoleni wrócili do Gdańska.

Tekst: Aneta Tutkowska, kl. 2B
Zdjęcia: Angelika Leszkowska, kl. 2A