Lekcja niemieckiego z Centrum Herdera

Czy języka niemieckiego można uczyć się tylko w szkolnej ławie? Jest to zapewne najbardziej tradycyjny sposób nauki, nie tylko języka obcego zresztą. Nam jednak udało się odbyć zajęcia poza murami szkoły, co wcale nie dało nam taryfy ulgowej. Wręcz przeciwnie. Centrum Herdera – jednostka Uniwersytetu Gdańskiego, biblioteka książek i czasopism niemieckojęzycznych, która zajmuje się promowaniem języka, literatury i kultury Niemiec, Austrii, i Szwajcarii dała nam właśnie taką możliwość.

Wybraliśmy się tam pewnego chłodnego, ale słonecznego grudniowego dnia. Kierownik i pracownicy Centrum przyjęli nas bardzo serdecznie, opowiedzieli o działalności biblioteki, a następnie oddali „pałeczkę” naszej nauczycielce języka niemieckiego, by poprowadziła przygotowane wcześniej dla nas zajęcia. Dotyczyły one tego, co w Niemczech najlepsze i miały na celu obalić stereotypy i nasze wyobrażenia na temat tego kraju. A tych było wiele!  Negatywnych, opartych tylko i wyłącznie na tematyce II Wojny Światowej najwięcej...

Wykorzystując zatem możliwości, jakie daje Centrum, kilkakrotnie obejrzeliśmy krótki filmik pt. „Das beste an Deutschland” przedstawiający właśnie to, co Niemcy w swojej ojczyźnie kochają i cenią najbardziej – od czekoladek, kremu Nivea zaczynając, a na luksusowych sztućcach i autach kończąc. Sporo się dowiedzieliśmy, poszerzyliśmy horyzonty, porozmawialiśmy (po niemiecku oczywiście), a co najważniejsze – nasze jak dotąd nie do obalenia stereotypy, legły w gruzach. Czas płynął szybko, bo przecież w sympatycznej atmosferze zawsze tak bywa. A że udało się nam połączyć przyjemne
z pożytecznym, gośćmi Centrum Herdera będziemy częściej!

Zdjęcia i tekst: Anna Bałuta

Archiwum 2011/2012