Litania Miast 2010

Litania Miast 2010

W szczególny dzień Wszystkich Świętych o godz. 20.00 młodzież szkół Gdańska stawiła się pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Nie zabrakło także uczniów naszego liceum. Inicjatywa Litanii Miast zrodziła się 15 lat temu, gdy postanowiono wskrzesić tradycję z okresu stanu wojennego, kiedy to gdańszczanie zapalali znicze począwszy od bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, aż po miejsce po wygasłym płomieniu w sercu pomnika.

Wówczas był to wyraz oporu wobec komunistycznej władzy – a dzisiaj – pamięci o tych, którzy wywalczyli wolność. Od sześciu lat w Litanię zaczęły włączać się kolejne ośrodki. W tym roku było ich siedemnaście – Gdańsk- Sopot – Gdynia – Elbląg – Mielec – Tczew – Pasłęk – Kwidzyn – Malbork – Koszalin – Sieradz – Łowicz – Kartuzy – Łomża – Sandomierz – Wejherowo. Każde z miast poprzez obraz, słowo i muzykę przedstawia osobę związaną z regionem, która w swoim życiu kierowała się odwagą, zaangażowaniem i bohaterstwem.

Zdjęcia i tekst (na podstawie folderu Litania Miast 2010): Janusz Klemens

MAD 2010/2011

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council