Litania Miast 2010

Litania Miast 2010

W szczególny dzień Wszystkich Świętych o godz. 20.00 młodzież szkół Gdańska stawiła się pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Nie zabrakło także uczniów naszego liceum. Inicjatywa Litanii Miast zrodziła się 15 lat temu, gdy postanowiono wskrzesić tradycję z okresu stanu wojennego, kiedy to gdańszczanie zapalali znicze począwszy od bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, aż po miejsce po wygasłym płomieniu w sercu pomnika.

Wówczas był to wyraz oporu wobec komunistycznej władzy – a dzisiaj – pamięci o tych, którzy wywalczyli wolność. Od sześciu lat w Litanię zaczęły włączać się kolejne ośrodki. W tym roku było ich siedemnaście – Gdańsk- Sopot – Gdynia – Elbląg – Mielec – Tczew – Pasłęk – Kwidzyn – Malbork – Koszalin – Sieradz – Łowicz – Kartuzy – Łomża – Sandomierz – Wejherowo. Każde z miast poprzez obraz, słowo i muzykę przedstawia osobę związaną z regionem, która w swoim życiu kierowała się odwagą, zaangażowaniem i bohaterstwem.

Zdjęcia i tekst (na podstawie folderu Litania Miast 2010): Janusz Klemens

MAD 2010/2011

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk