Ludobójstwo Polaków na Wołyniu

ES.17.jpg

8 października 2015 r. Gdańska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowała w sali konferencyjnej hotelu Scandic spotkanie z Panią Ewą Siemaszko – prekursorką badań historycznych nad ludobójstwem Polaków na Wołyniu dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939 - 47. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie VII LO w Gdańsku w ramach pozaszkolnych działań Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej. Poznaliśmy genezę zbrodni, wieloaspektowość jej realizacji i skutki – ponad 130 tysięcy ofiar cywilnych. Zastanawialiśmy się nad polską i ukraińską polityką historyczną i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak pamięć ludobójstwie może kształtować współczesne stosunki polsko-ukraińskie?

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Archiwum 2015/2016