"ŁUPASZKO" – "WIKTOR" – "POHORECKI" - wileńscy dowódcy Armii Krajowej

Wizyta na Wydziale Historycznym UG

8 lutego 2011 r., po sześćdziesięciu latach od wykonania wyroków śmierci na dowódcach Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej w katowni Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie uczniowie naszego liceum w ramach działań Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej uczestniczyli w wykładzie poświęconym tym postaciom.

Wykład poprowadził dr hab. profesor UG Piotr Niwiński – wybitny znawca tej tematyki. Organizatorem przedsięwzięcia byli - Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zainteresowanie wykładem przeszło naśmielsze oczekiwania organizatorów. Spore grono słuchaczy stanowiły osoby, które w czsie własnej młodości były związane z 5 i 6 Brygadą Wileńską AK. Wśród słuchaczy była także spora liczba pracowników naukowych UG oraz studentów. Wykład był ilustrowany prezentacją multimedialną. Solidna dawka rzetelnego patriotyzmu.

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

MAD 2010/2011