Międzynarodowe spotkanie Erasmus + ,,Our Democratic Europe”

1 zdjęcie na str głowna.jpg

W dniach od 4 do 7 lutego 2017 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie Erasmusa +. Do Gdańska przyjechali goście z Danii, Belgii i Holandii. Koordynatorem była Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku im. Józefa Conrada–Korzeniowskiego.

Pierwszego dnia uczniowie z polskich szkół przyjęli do swoich domów gości. VII Liceum Ogólnokształcące reprezentowali Anna Nazaruk i Kornel Miszk z II C, Jakub Rogiński z II A, Julia Buerger z II B, Agata Hibner i Szymon Parzych z I A.

Nasz projekt dotyczy ,,Edukacji i zatrudnienia w UE” – ,,Our Democratic Europe”.
 5 lutego odbyła się międzynarodowa debata w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczniowie prezentowali zagadnienia z punktu widzenia sytuacji w swoim państwie. Najciekawsze, ale i najtrudniejsze okazały się tematy związane z imigracją, rasizmem, wykluczeniem, nierównością społeczną. Duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje szkół, systemów edukacji oraz ofert dla młodych ludzi związanych z kształceniem. W spotkaniu wzięli udział również licealiści z klasy prawno–dyplomatycznej oraz biologiczno–chemicznej naszej szkoły. Bardzo ważne były rozmowy i dyskusje kuluarowe, podczas których młodzież wymieniała poglądy. Tego dnia zwiedzaliśmy również Gdańsk, który bardzo podobał się naszym gościom.

Kolejnym etapem były warsztaty, które miały miejsce 6 lutego w Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku. Młodzież dyskutowała o możliwościach związanych z karierą zawodową w UE, otwartym rynkiem pracy. W ich głos wsłuchali się również politycy z Belgii, Danii, Holandii i Polski obecni na spotkaniu, którzy zapewnili, że wszystkie wnioski zostaną zebrane i przedstawione na spotkaniach Rady ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w Brukseli. Działania mają służyć ochronie dziedzictwa kulturowego Europy, wspieraniu jej sektora kulturalnego i kreatywnego, ułatwianiu mobilności studentów i nauczycieli.

Spotkanie pozwoliło na wymianę myśli i doświadczeń. Uczniowie zawarli ciekawe znajomości, które stały się lekcją międzynarodowej współpracy. Zawarli również przyjaźnie, które - mamy nadzieję – przysłużą się budowaniu europejskiej wspólnoty.

Kolejnym etapem jest międzynarodowe spotkanie 18–22 maja w Holandii.

Tekst: Justyna Firmanty

Archiwum 2016/2017