Międzynarodowe spotkanie Erasmus + ,,Our Democratic Europe”

1 zdjęcie na str głowna.jpg

W dniach od 4 do 7 lutego 2017 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie Erasmusa +. Do Gdańska przyjechali goście z Danii, Belgii i Holandii. Koordynatorem była Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku im. Józefa Conrada–Korzeniowskiego.

Pierwszego dnia uczniowie z polskich szkół przyjęli do swoich domów gości. VII Liceum Ogólnokształcące reprezentowali Anna Nazaruk i Kornel Miszk z II C, Jakub Rogiński z II A, Julia Buerger z II B, Agata Hibner i Szymon Parzych z I A.

Nasz projekt dotyczy ,,Edukacji i zatrudnienia w UE” – ,,Our Democratic Europe”.
 5 lutego odbyła się międzynarodowa debata w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uczniowie prezentowali zagadnienia z punktu widzenia sytuacji w swoim państwie. Najciekawsze, ale i najtrudniejsze okazały się tematy związane z imigracją, rasizmem, wykluczeniem, nierównością społeczną. Duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje szkół, systemów edukacji oraz ofert dla młodych ludzi związanych z kształceniem. W spotkaniu wzięli udział również licealiści z klasy prawno–dyplomatycznej oraz biologiczno–chemicznej naszej szkoły. Bardzo ważne były rozmowy i dyskusje kuluarowe, podczas których młodzież wymieniała poglądy. Tego dnia zwiedzaliśmy również Gdańsk, który bardzo podobał się naszym gościom.

Kolejnym etapem były warsztaty, które miały miejsce 6 lutego w Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku. Młodzież dyskutowała o możliwościach związanych z karierą zawodową w UE, otwartym rynkiem pracy. W ich głos wsłuchali się również politycy z Belgii, Danii, Holandii i Polski obecni na spotkaniu, którzy zapewnili, że wszystkie wnioski zostaną zebrane i przedstawione na spotkaniach Rady ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w Brukseli. Działania mają służyć ochronie dziedzictwa kulturowego Europy, wspieraniu jej sektora kulturalnego i kreatywnego, ułatwianiu mobilności studentów i nauczycieli.

Spotkanie pozwoliło na wymianę myśli i doświadczeń. Uczniowie zawarli ciekawe znajomości, które stały się lekcją międzynarodowej współpracy. Zawarli również przyjaźnie, które - mamy nadzieję – przysłużą się budowaniu europejskiej wspólnoty.

Kolejnym etapem jest międzynarodowe spotkanie 18–22 maja w Holandii.

 

Tekst: Justyna Firmanty

Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council