"Młoda krew ratuje życie"

W tym roku szkolnym po raz drugi uczestniczyliśmy w turnieju pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie”. W trzech akcjach, zorganizowanych pod opieką p. Haliny Pękalskiej (1 października 2010 r. – w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku, 11 stycznia 2011 r. – w ambulansie zaparkowanym przed gmachem szkoły i 18 marca 2011 r. – w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku) uczniowie VII LO oddali w sumie 31,5 l krwi.

To o 4,5 litra więcej niż w ubiegłym roku szkolnym! Dlatego też w VIII Edycji turnieju w Honorowym Krwiodawstwie organizowanego pod patronatem Wojewody Pomorskiego otrzymaliśmy zasłużone wyróżnienie, uzyskując V miejsce wśród 22 szkół ponadgimnazjalnych, które wzięły udział w konkursie. Kryterium był tzw. wskaźnik aktywności, czyli ilość krwi oddanej w ramach turnieju w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia szkoły. Wskaźnik ten wyniósł w naszym liceum 0,273 ml. Uczniowie, którzy najbardziej zasłużyli się w tegorocznej akcji krwiodawstwa, to: Karol Suckrau (klasa II A), Dorota Ciołek (klasa II C) oraz Łukasz Dawidowski (klasa II B).

Z rąk Wojewody Pomorskiego, pana Romana Zaborowskiego, otrzymaliśmy także drugi puchar – za najlepszą promocję honorowego krwiodawstwa. Tu również, jak w poprzedniej kategorii, uzyskaliśmy V miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych. Liczymy, że ten sukces zachęci uczniów VII LO do udziału w akcjach oddawania krwi w przyszłym roku szkolnym.

Tekst: Mariola Rautenberg
Zdjęcia: Barbara Bochniak- Dembek