Młodzież z Egliszek w VII LO

Młodzież z Egliszek w VII LO

W tym roku szkolnym po raz kolejny w gościnne progi „Siódemki” zawitała młodzież ze Średniej Szkoły w Egliszkach na Litwie. Grupa, licząca 32 uczniów i 4 nauczycieli, przyjechała do Gdańska 6 czerwca br. i rozpoczęła swój pobyt od zwiedzania Trójmiasta.

Goście z Litwy zobaczyli m.in. Bazylikę Mariacką w Gdańsku, Katedrę w Oliwie, Westerplatte i Skwer Kościuszki w Gdyni, odebrali także swoistą lekcję historii, zwiedzając wystawę „Drogi do Wolności”, czy zapalając znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. W trójmiejskich wyprawach towarzyszyli im uczniowie i nauczyciele VII LO. Gdy 8 czerwca 2011 r. goście odwiedzili naszą szkołę, wspólnie świętowaliśmy Dzień Sportu, rywalizując ze sobą w meczach piłki siatkowej (zwyciężyła drużyna z Egliszek) i koszykówki (zwycięstwo po stronie VII LO). Sportowe zmagania zakończyły się wręczeniem nagród przez panią wicedyrektor Stefanię Lidzbarską oraz pamiątkowych pucharów przez prezesa Pomorskiego Oddziału Wspólnoty Polskiej w Gdyni, pana Adama Hlebowicza.

Grupa z Egliszek spotkała się także z dyrektorem ZSO Nr 7, panem Marcinem Hintzem, który w niezwykle serdecznych słowach powitał gości, wyrażając nadzieję na dalszą współpracę między Średnią Szkołą w Egliszkach i VII LO w Gdańsku. Młodzież z Litwy chętnie udzielała odpowiedzi na pytania redaktorów szkolnej gazetki, opowiadając o swych planach związanych z Polską, a miłej atmosferze sprzyjał słodki poczęstunek zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.

Pobyt polskiej młodzieży z Litwy w Gdańsku to kolejny etap rozpoczętej w 2009 r. współpracy naszego liceum ze Średnią Szkołą w Egliszkach. Animatorką projektu, zaplanowanego jako „Zadanie realizowane w ramach zlecenia przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r.”, jest nauczycielka fizyki w naszej szkole, pani Halina Pękalska.

Tekst Mariola Rautenberg
Zdjęcia: Renata Dainarovic

Archiwum 2010/2011

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council