Młodzież z Egliszek w VII LO

W tym roku szkolnym po raz kolejny w gościnne progi „Siódemki” zawitała młodzież ze Średniej Szkoły w Egliszkach na Litwie. Grupa, licząca 32 uczniów i 4 nauczycieli, przyjechała do Gdańska 6 czerwca br. i rozpoczęła swój pobyt od zwiedzania Trójmiasta.

Goście z Litwy zobaczyli m.in. Bazylikę Mariacką w Gdańsku, Katedrę w Oliwie, Westerplatte i Skwer Kościuszki w Gdyni, odebrali także swoistą lekcję historii, zwiedzając wystawę „Drogi do Wolności”, czy zapalając znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. W trójmiejskich wyprawach towarzyszyli im uczniowie i nauczyciele VII LO. Gdy 8 czerwca 2011 r. goście odwiedzili naszą szkołę, wspólnie świętowaliśmy Dzień Sportu, rywalizując ze sobą w meczach piłki siatkowej (zwyciężyła drużyna z Egliszek) i koszykówki (zwycięstwo po stronie VII LO). Sportowe zmagania zakończyły się wręczeniem nagród przez panią wicedyrektor Stefanię Lidzbarską oraz pamiątkowych pucharów przez prezesa Pomorskiego Oddziału Wspólnoty Polskiej w Gdyni, pana Adama Hlebowicza.

Grupa z Egliszek spotkała się także z dyrektorem ZSO Nr 7, panem Marcinem Hintzem, który w niezwykle serdecznych słowach powitał gości, wyrażając nadzieję na dalszą współpracę między Średnią Szkołą w Egliszkach i VII LO w Gdańsku. Młodzież z Litwy chętnie udzielała odpowiedzi na pytania redaktorów szkolnej gazetki, opowiadając o swych planach związanych z Polską, a miłej atmosferze sprzyjał słodki poczęstunek zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.

Pobyt polskiej młodzieży z Litwy w Gdańsku to kolejny etap rozpoczętej w 2009 r. współpracy naszego liceum ze Średnią Szkołą w Egliszkach. Animatorką projektu, zaplanowanego jako „Zadanie realizowane w ramach zlecenia przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r.”, jest nauczycielka fizyki w naszej szkole, pani Halina Pękalska.

Tekst Mariola Rautenberg
Zdjęcia: Renata Dainarovic