Młodzieżowa Akademia Dyplomatyczna na wycieczce studyjno - warsztatowej w Warszawie

08.jpg

Aby ciekawie spędzać czas w trakcie trwania roku szkolnego, wystarczy zaangażować się w działania Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej i wybrać się na jeden z proponowanych wyjazdów. W dniach 5 – 7 lutego 2014 roku miała miejsce wizyta studyjno – warsztatowa w Warszawie. Jednym z punktów wycieczki było spotkanie w Parlamencie. Tu byliśmy gośćmi Marszałka Senatu RP Pana Bogdana Borusewicza oraz dyrektora Gabinetu Marszałka Pana Artura Kozłowskiego jak również Przewodniczącego Komisji Obronności Sejmu RP Pana Stefana Niesiołowskiego. Zwiedziliśmy najważniejsze pomieszczenia Sejmu i Senatu RP. Wieczorem odbyliśmy długi spacer po Krakowskim Przedmieściu.

W drugim dniu wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego. Tu uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji muzealnej poświęconej uzbrojeniu żołnierzy II wojny światowej. Każdy z uczestników mógł dotykać eksponatów - oczywiście w białych ochronnych rękawiczkach. Kolejnym punktem programu była wizyta studyjna w Pałacu Prezydenckim, a następnym warsztaty w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie po wysłuchaniu wprowadzenia gen. Stanisława Kozieja uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez analityków BBN dr Krzysztofa Liedla i dr Paulinę Piasecką. Spotkanie poświęcone było zagrożeniom cybernetycznym i związanym z terroryzmem. Wieczorem zwiedzaliśmy Stare Miasto.

Trzeciego dnia realizowaliśmy zajęcia w Collegium Civitas – uczelni, z którą nasze liceum współpracuje od dwóch lat. Przywitał nas rektor prof. dr hab. Stanisław Mocek. Następnie wysłuchaliśmy trzech wykładów połączonych z konserwatorium. Ambasador dr Sławomir Klimkiewicz wprowadził nas w arkana Protokołu dyplomatycznego, prof. dr hab. Stanisław Dziak mówił o Roli Chin we współczesnym świecie, a dr hab. Tomasz Aleksandrowicz prezentował Rolę służb specjalnych w relacjach międzynarodowych.

Wizyta studyjna w Warszawie była bardzo interesująca. Mieliśmy wiele wrażeń,  poszerzyliśmy wiedzę i zdobyliśmy rokujące na przyszłość kontakty…

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Ewelina Panek, kl. IC