Młodzieżowe Spotkania z Medycyną

Młodzieżowe Spotkania z Medycyną to projekt realizowany w Atheneum Gedanense Novum, w którym mają  możliwość uczestniczenia uczniowie VII LO z klasy I D oraz II C pod opieką dr Alicji Szabuniewicz, mgr Ewy Dąbrowskiej oraz mgr Iwony Koch. Jest to inicjatywa popularnonaukowa pracowników Zakładu Prewencji i Dydaktyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Projekt realizowany jest w konwencji wykładów popularnonaukowych prowadzonych
w nieszablonowy sposób przez profesorów oraz kadrę naukową Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przedstawicieli Izby Lekarskiej w Gdańsku. Forma wykładów jest oryginalna, ponieważ wykorzystuje głos doświadczonego praktyka (kadra naukowa) i pełnego pasji ucznia-amatora. Podczas MSM przedstawiane są najbardziej aktualne osiągnięcia współczesnej medycyny.   Projekt obejmuje również nagrody rzeczowe za zadanie najciekawszego pytania. Wśród zwycięzców są również nasi uczniowie – Martyna Myszkowska oraz Kosma Śmietański z klasy I d.

Tytuły wykładów, których wysłuchaliśmy:

• ,,Zaburzenia odżywiania”,
  •  ,,Zastosowanie druku 3d w medycynie”,
  • ,,Co z tym glutenem?”,
  • ,,5776 stałego rozwoju chirurgii klatki piersiowej”,
  • ,,Do wielkich osiągnięć przez wąskie ścieżki, czyli opowieść o polskiej transplantologii”,
  • ,,Przeszczepy”,
  • ,,Człowiek pod ciśnieniem: nurkowanie, kesony, komory hiperbaryczne”,
  • „Somnus – po prostu sen”,
  • „Podróżowanie po górach wysokich”.

Zajęcia otwierają nas na różne dziedziny medycyny i pogłębiają  naszą wiedzę. Celem projektu jest pokazanie młodym kandydatom do zawodu lekarskiego medycyny prawdziwej, oderwanej od medialnych stereotypów. Uczniowie klas z rozszerzonym programem nauczania biologii mogą w ciekawy i aktywny sposób przygotowywać się do podjęcia studiów na wydziałach medycznych.

Tekst: Alicja Szabuniewicz
Paulina Szlagowska, kl I d