Na ratunek

1.jpg

Uczniowie, którzy biorą udział w zajęciach Koła Pierwszej Pomocy, zapragnęli podzielić się swoją wiedzą i zdobytymi umiejętnościami ze starszymi kolegami. Pomysł lekcji otwartych zrodził się podczas jednego ze spotkań. Przyszli ratownicy z VII LO zamierzają przedstawić  symulację wypadku samochodowego, i związanej z nim akcji pomocy medycznej. W tym celu zostanie użyta profesjonalna apteczka pierwszej pomocy, na którą środki zostały pozyskane w ramach  Funduszu Młodzieżowego. Uczniowie zaprezentują: stabilizację kończyn za pomocą szyny SPLINT,  zakładanie kołnierza ortopedycznego, tamowanie krwotoków, pokażą, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia z jednoczesnym dbaniem o własne bezpieczeństwo, na koniec zademonstrują wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) z użyciem automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED).

Tekst i zdjęcia: Mariusz Wesołowski