Na szlaku pierwszych Piastów

Piastowskim Szlakiem

23 września 2010 r. Godzina 5.00. Uczniowie klasy drugiej C wyruszają spod szkoły na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Tym razem chcieliśmy zilustrować sobie tematy z historii opisujące Polskę Piastów trasą – Ostrów Lednicki – Gniezno – Biskupin.

Na parę minut przed godziną dziesiątą oczekiwaliśmy na prom wiozący nas na Ostrów – miejsce chrztu Mieszka I i faktyczną stolicę Polski za czasów Mieszka I, później współdzieloną z Gnieznem za czasów Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Tu pod czujnym okiem pani przewodniczki obejrzeliśmy pozostałości wałów grodowych, ruiny grodu i książęcej kaplicy pałacowej. Mieliśmy okazję oglądać bale tysiącletniego mostu i zatopioną łódź pamiętającą czasy wojów Mieszka. Po powrocie na ląd oglądaliśmy rekonstrukcje szkieletów. To nie koniec wrażeń. Po przejechaniu pięciuset metrów kolejna ekspozycja – otwarte w tym roku muzeum, w którym zgromadzono efekty wykopalisk prowadzonych na terenie Ostrowia, m.in. największą w Europie kolekcję militariów z X wieku. Tak na marginesie – archeolodzy dokonali eksploracji tylko pięciu procent terenu – na resztę brak funduszy. Opuściliśmy muzeum w zachwycie :), by niebawem oddać się kontemplacji natury. Przed nami – Wielkopolski Skansen Etnograficzny. Stare chaty z archaicznym wyposażeniem – z prawdziwymi podwórkami i studniami, w których była ożywcza woda, sady z jabłkami i zapach jesiennych kwiatów. Ech...

Po pół godzinie dojechaliśmy do Gniezna. Tu – przed pomnikiem Bolesława Chrobrego i z Katedrą w tle obowiązkowa fotka klasowa, a potem zwiedzanie wnętrza bazyliki – konfesji św. Wojciecha i słynnych Drzwi Gnieźnieńskich.

Niebawem dojechaliśmy do Biskupina. Trafiliśmy na Festyn Archeologiczny poświęcony Rusi:) Gdyby nie ograniczenia czasowe moglibyśmy zostać do niedzieli, a tak – o 20.00 byliśmy przed budynkiem Liceum przy ul. Chałubińskiego 13.

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

MAD 2010/2011

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council