Na szlaku pierwszych Piastów

Piastowskim Szlakiem

23 września 2010 r. Godzina 5.00. Uczniowie klasy drugiej C wyruszają spod szkoły na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Tym razem chcieliśmy zilustrować sobie tematy z historii opisujące Polskę Piastów trasą – Ostrów Lednicki – Gniezno – Biskupin.

Na parę minut przed godziną dziesiątą oczekiwaliśmy na prom wiozący nas na Ostrów – miejsce chrztu Mieszka I i faktyczną stolicę Polski za czasów Mieszka I, później współdzieloną z Gnieznem za czasów Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Tu pod czujnym okiem pani przewodniczki obejrzeliśmy pozostałości wałów grodowych, ruiny grodu i książęcej kaplicy pałacowej. Mieliśmy okazję oglądać bale tysiącletniego mostu i zatopioną łódź pamiętającą czasy wojów Mieszka. Po powrocie na ląd oglądaliśmy rekonstrukcje szkieletów. To nie koniec wrażeń. Po przejechaniu pięciuset metrów kolejna ekspozycja – otwarte w tym roku muzeum, w którym zgromadzono efekty wykopalisk prowadzonych na terenie Ostrowia, m.in. największą w Europie kolekcję militariów z X wieku. Tak na marginesie – archeolodzy dokonali eksploracji tylko pięciu procent terenu – na resztę brak funduszy. Opuściliśmy muzeum w zachwycie :), by niebawem oddać się kontemplacji natury. Przed nami – Wielkopolski Skansen Etnograficzny. Stare chaty z archaicznym wyposażeniem – z prawdziwymi podwórkami i studniami, w których była ożywcza woda, sady z jabłkami i zapach jesiennych kwiatów. Ech...

Po pół godzinie dojechaliśmy do Gniezna. Tu – przed pomnikiem Bolesława Chrobrego i z Katedrą w tle obowiązkowa fotka klasowa, a potem zwiedzanie wnętrza bazyliki – konfesji św. Wojciecha i słynnych Drzwi Gnieźnieńskich.

Niebawem dojechaliśmy do Biskupina. Trafiliśmy na Festyn Archeologiczny poświęcony Rusi:) Gdyby nie ograniczenia czasowe moglibyśmy zostać do niedzieli, a tak – o 20.00 byliśmy przed budynkiem Liceum przy ul. Chałubińskiego 13.

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

MAD 2010/2011