Nagrody w konkursie „Nie tylko pod dachami Paryża rozdane”!

14 grudnia 2016 r. odbył się w naszej szkole konkurs piosenki obcojęzycznej: „Nie tylko pod dachami Paryża”. Była to okazja do poznania wielu talentów wokalnych w naszej szkole. Uczniowie popisali się nie tylko znakomitymi adaptacjami nowoczesnych i klasycznych przebojów angielskich, amerykańskich i francuskich, ale także wysokimi umiejętnościami językowymi. W murach VII Liceum rozbrzmiały piosenki Edith Piaf, Elvisa Presley’a, Rihanny, Sary Brightman oraz wielu innych, nie mniej słynnych artystów światowych scen muzycznych. Uczestnicy konkursu złożyli także hołd niedawno zmarłemu „piewcy ludzkich serc”, Leonardowi Cohenowi, brawurowo wykonując jeden z największych jego utworów („Hallelujah”). Refren pieśni śpiewali zarówno występujący artyści, jak i wiele osób z przybyłej na konkurs publiczności. Spotkanie zwieńczył szalony kankan po mistrzowsku odtańczony przez uczennice klasy 2A (Magdę Bielicką, Olę Chamier-Ciemińską,  Natalię Drewek,  Anię Stępniak) pod kierunkiem i w choreografii (i oczywiście także z udziałem) Dominiki Talaśki. Techniczno-komputerowa strona wydarzenia była domeną Mateusza Kucharskiego z klasy 2b. Nad całością imprezy czuwała nauczycielka języka angielskiego, p. Aleksandra Barszcz (inspiratorka konkursu, autorka scenariusza) wraz z p. Bartłomiejem Łyzińskim (nauczycielem wiedzy o kulturze) oraz p. Izabelą Dułak (nauczycielem-bibliotekarzem).

Finaliści zostali wyłonieni podczas głosowania, a o zwycięstwie zadecydowała różnica zaledwie kilku głosów, bo też i wybrać było trudno spośród naprawdę doskonałych adaptacji. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy 2B, Julia Buerger, wykonująca piosenkę Edith Piaf:
„La vie en rose”. Artystka nie tylko wspaniale zaaranżowała utwór, ale także sama akompaniowała na ukulele, a układ choreograficzny towarzyszący wykonaniu (przygotowany przez Oliwię Cegiełkowską, także uczennicę klasy 2B) zachwycił widzów oraz znakomicie oddał romantyczny i nieco melancholijny temat piosenki. Laureatką II miejsca została Wiktoria Lewandowska (co ciekawe - także z klasy 2b), która wykonała Utwór Rihanny:  „Stay”. Zdaniem wielu, jej adaptacja utworu przyćmiła wręcz wersję oryginalną.
Czy ta opinia jest przesadzona? Trudno orzec, ale podczas występu artystka zaprezentowała ogromną siłę i skalę głosu. Trzecie miejsce przypadło Karolinie Mirońskiej (czy kogoś jeszcze dziwi, że Karolina jest uczennicą 2B?), która zaprezentowała klasyk Elvisa Presley’a: „Falling In love with you” a na gitarze akompaniował artystce Tomek Wasielewski (klasa 2a). Klasie 2B przypadł nieoficjalny tytuł najbardziej muzycznej klasy VII Liceum. Oprócz laureatów nie sposób nie wspomnieć o Sandrze Bartelik i Adzie Przybysz z klasy 3B, które w duecie wykonały wspaniały utwór: „Say something” oraz o Hani Łosińskiej (oczywiście
z klasy 2B), która łagodnie i anielsko wprowadziła nas w zimowy czas cudów piosenką „Winter Light”. Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas tradycyjnego apelu podsumowującego półrocze.

Bez fałszywej skromności można powiedzieć, że konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i popularnością, nie tylko wśród uczniów VII LO. Relację z tego wydarzenia (dostępną na Facebooku szkoły) obejrzano prawie 5000 razy. W samej szkole konkurs był „gorącym” tematem rozmów na przerwach.

Nauka języków obcych w VII LO jest jednym z najważniejszych zadań dydaktycznych, które jednak pozwala na połączenie przysłowiowego przyjemnego
z pożytecznym. Konkurs Piosenki Obcojęzycznej: „Nie tylko pod dachami Paryża” był po prostu jednym z wielu wydarzeń edukacyjno-artystycznych „dziejących się” u nas na przestrzeni lat, które dają możliwość naszym uczniom doskonalenia umiejętności językowych w atrakcyjny sposób, nie tylko na lekcji „z tablicą i kredą”. Wydarzenia te przekładają się na sukces edukacyjny w postaci stuprocentowej zdawalności i wysokich wyników podczas egzaminu maturalnego z języków obcych. Jak widać, VII Liceum nigdy nie brakuje też ciekawych pomysłów oraz entuzjazmu!

Tekst: Aleksandra Barszcz

Archiwum 2016/2017