Non scholae, sed vitae discimus

IMG_6706.jpg

Non scholae, sed vitae discimus – te słowa stały się mottem tegorocznej uroczystości ślubowania uczniów klas pierwszych, która odbyła się 26 września 2014 r. Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy – by stać się ludźmi dojrzałymi, świadomymi siebie i swojej roli w społeczeństwie, lecz nie zapominającymi tego, skąd się wywodzą. Po złożeniu przysięgi na sztandar VII Liceum Ogólnokształcącego, pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację poświęconą patronowi oraz historii naszej szkoły. Józef Wybicki – choć znany przede wszystkim jako twórca Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – pełnił w swoim życiu wiele ról świadczących  o jego obywatelskiej odpowiedzialności. Był posłem na sejm, prawnikiem, dyplomatą, żołnierzem  i pisarzem. Sprzeciwiał się oportunizmowi i przemocy, nie wahał się narazić zaborcom, jeśli tego wymagało dobro kraju. Dokonania Wybickiego, a także związek jego imienia z naszą szkołą przybliżyła uczniom prezentacja multimedialna zilustrowana fragmentami pism autora Mazurka oraz pamiętników z epoki. Sugestywny obraz tamtych czasów zawdzięczamy również grze aktorów z klas 2 a i 2 c, którzy zasłużyli na gromkie brawa. Warto dodać, że uroczystość ślubowania uświetnił swą obecnością Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, pan Bogdan Oleszek.

Tekst: Mariola Rautenberg
Zdjęcia: Agata Kurek