Ogólnopolski Konkurs „Historia i Kultura Żydów Polskich”

po2-09.jpg

Pięcioro uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku w ramach przygotowań do ogólnopolskiego konkursu „Historia i kultura Żydów Polskich” 27 października 2017 r.  uczestniczyło w dedykowanych im zajęciach w przestrzeni Muzeum II Wojny Światowej. Młodzież została wprowadzona w klimat narastającego w XX wieku antysemityzmu przez głównego specjalistę Działu Edukacji Bartosza Odorowicza. Kolejnym punktem programu była wizyta w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie młodzież poznała zasady korzystania ze zbiorów czytelni oraz  katalogów pod kątem przygotowań do konkursu.

11 i 12 listopada 2017 roku uczniowie wraz z nauczycielem historii przygotowującym młodzież do konkursu – Panem Januszem Klemensem – udali się do Warszawy. Swoją eskapadę rozpoczęli od obserwacji Biegu Niepodległości, a potem ... zwiedzili „ostańce” i symboliczne upamiętnienia na terenie dawnego Getta, w tym Umschlagplatz, Dom Sierot, Teatr Femina, Kawiarnię Sztuka, Synagogę na Tołmackie, siedzibę żydowskiego Gestapo - „13”. Następnie specjalnie dedykowanymi ścieżkami tematycznymi zwiedzali przez blisko cztery godziny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ostatnim akcentem wieczoru był spektakl w Teatrze Kamienica „Wiera Gran” i spotkanie z aktorami Justyną Sieńczyłło oraz Pawłem Burczykiem. W niedzielę odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach, oddając hołd poległym w walce o wolność.

Przygotowania do konkursu stały się żywą lekcją historii i patriotyzmu...

Tekst i zdjęcia: Janusz Klemens

Aktualności

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council