OGÓLNOPOLSKI KONKURS AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ

Z analizy danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczących problematyki aktywności dzieci i młodzieży, wynika, iż na całym świecie, również w Polsce, coraz więcej młodych ludzi cierpi na nadwagę i otyłość. Wiąże się to z dramatycznie malejącą aktywnością fizyczną. Raport UNICEF Warunki i jakość życia w państwach rozwiniętych 2013 wskazuje, iż 17 % polskich dzieci w populacji 11 – 15 lat cierpi na nadwagę. Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, iż w ciągu ostatniej dekady liczba dzieci z nadwagą uległa w Polsce podwojeniu.

Inicjatywa zgłoszenia naszej szkoły do udziału w konkursie Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń wiąże się bezpośrednio z realizacją zadań profilaktycznych szkoły w aspekcie zapobiegania występowaniu chorób cywilizacyjnych. Udział w konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego, determinuje realizację następujących  zadań:

1. Przeprowadzenie debaty uczniowskiej nt. Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia zakończonej testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego
    przez szkołę.
  2. Przeprowadzenie sondażu, z dostosowaniem do grup wiekowych pn. Jak dbać o swoją kondycję fizyczną, jak żyć i odżywiać się zdrowo? Forma sondażu może być dowolnie rozszerzana przez szkołę lub modyfikowana stosownie do wieku uczniów.
  3. Przeprowadzenie spotkań uczniów z regionalnymi przedstawicielami sportu, przedstawicielami służby zdrowia, organizacjami społecznymi promującymi zdrowy tryb życia etc. Bezpieczeństwo w sporcie oraz budowanie własnego systemu wartości poprzez osiągnięcia sportowe.
  4. Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach Wpływ osiągnięć technicznych XXI wieku wpływających negatywnie na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży.
  5. Przeprowadzenie szkolnego konkursu na dowolne prace plastyczne, literackie
    lub publicystyczne z motywem przewodnim: Sposoby na ciekawy i zdrowy wypoczynek.
  6. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów Konsumenckie ABC –
    Czy zdrowo żyjemy?
  7.  Zorganizowanie we wszystkich klasach cyklicznych zajęć z wychowania fizycznego prowadzonych przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli w-f: Mój zestaw ćwiczeń poprawiający kondycję oraz nauczenie innych ich właściwego stosowania.
  8. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem (otyłość, niedobór masy ciała, anoreksja, bulimia) – jak rozpoznać chorobę i gdzie szukać pomocy?
  9. Przeprowadzenie jednodniowych zajęć ruchowych we wszystkich klasach Dzień ruchu
    w szkole wraz z przeprowadzeniem ogólnoszkolnego testu wydolności/ sprawności fizycznej.
  10. Zorganizowanie spotkania z rodzicami uczniów szkoły Wpływ siedzącego trybu życia
    na zdrowie i kondycję młodego człowieka
    .
  11. Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie Aktywna szkoła – aktywny uczeń, który przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

Celem udziału w konkursie jest przybliżenie młodzieży tematyki racjonalnego odżywiania, aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz dbania o kondycję fizyczną. Relacje z realizacji poszczególnych zadań przedstawimy wkrótce.