Oni są wśród nas – wykład na temat cukrzycy

IMG_0408.JPG

Tuż przez Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję spotkać się z panią Joanną Wójcicką – edukatorem z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, która wygłosiła wykład zatytułowany „Oni są wśród nas”. Temat wykładu dotyczył cukrzycy, która współcześnie jest chorobą cywilizacyjną, jedną z najczęściej występujących u dzieci i młodzieży chorób przewlekłych. 

Wykłady na temat cukrzycy to działanie ujęte w „Narodowym Programie Profilaktyki i Edukacji Diabetologicznej na rok 2012”, realizowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Celem programu jest zainteresowanie opinii publicznej problemami związanymi z leczeniem cukrzycy  oraz poszerzanie wiedzy o tej chorobie wśród młodzieży, w jej środowisku rodzinnym i szkolnym.  

Podczas spotkania uczniowie mogli zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem niezbędnym w leczeniu cukrzycy – glukometrami służącymi do pomiaru poziomu cukru w organizmie, penami do podawania insuliny. Dowiedzieli się również, co robić w sytuacji, kiedy życie osoby chorej na cukrzycę jest zagrożone z powodu małego stężenia glukozy we krwi. Pani edukator przekazała uczniom niezbędne informacje, które w skrajnych przypadkach mogą uratować życie osobom chorym. Ponadto szkoła otrzymała broszury informacyjne na temat cukrzycy , dostępne dla uczniów i rodziców u psychologa szkolnego.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu wpisały się  w szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa, która w tym roku szkolnym jest dla nas priorytetem w związku z zadaniami realizowanymi w ramach konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń.

Tekst: Karina Pomykała

Archiwum 2012/2013

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council