Oni są wśród nas – wykład na temat cukrzycy

IMG_0408.JPG

Tuż przez Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję spotkać się z panią Joanną Wójcicką – edukatorem z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, która wygłosiła wykład zatytułowany „Oni są wśród nas”. Temat wykładu dotyczył cukrzycy, która współcześnie jest chorobą cywilizacyjną, jedną z najczęściej występujących u dzieci i młodzieży chorób przewlekłych. 

Wykłady na temat cukrzycy to działanie ujęte w „Narodowym Programie Profilaktyki i Edukacji Diabetologicznej na rok 2012”, realizowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Celem programu jest zainteresowanie opinii publicznej problemami związanymi z leczeniem cukrzycy  oraz poszerzanie wiedzy o tej chorobie wśród młodzieży, w jej środowisku rodzinnym i szkolnym.  

Podczas spotkania uczniowie mogli zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem niezbędnym w leczeniu cukrzycy – glukometrami służącymi do pomiaru poziomu cukru w organizmie, penami do podawania insuliny. Dowiedzieli się również, co robić w sytuacji, kiedy życie osoby chorej na cukrzycę jest zagrożone z powodu małego stężenia glukozy we krwi. Pani edukator przekazała uczniom niezbędne informacje, które w skrajnych przypadkach mogą uratować życie osobom chorym. Ponadto szkoła otrzymała broszury informacyjne na temat cukrzycy , dostępne dla uczniów i rodziców u psychologa szkolnego.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu wpisały się  w szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa, która w tym roku szkolnym jest dla nas priorytetem w związku z zadaniami realizowanymi w ramach konkursu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń.

Tekst: Karina Pomykała

Archiwum 2012/2013

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

Okręgowa Izba Lekarska

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk