Pamięci profesora Jerzego Sampa

Prof Samp kronika 009.jpg

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Jerzego Sampa, pisarza i publicysty zajmującego się tematyką pomorską, który spopularyzował wiedzę o Gdańsku, Kaszubach i Oruni. Pan Profesor, podobnie jak jego brat Mikołaj, był absolwentem VII Liceum (rocznik 1969), przez dwa lata pracował także w naszej szkole jako nauczyciel, jednocześnie prowadząc zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim. To między innymi staraniom Profesora „Siódemka”zawdzięcza otrzymanie imienia Józefa Wybickiego w 1977 roku. Popiersie patrona stojące w holu naszej szkoły wyrzeźbił brat Pana Profesora, Wawrzyniec Samp.

Jesteśmy dumni z tego, że w murach naszego liceum, które dawniej mieściło się na Oruni przy ulicy Smoleńskiej, kształcił się tak wybitny humanista, naukowiec i pisarz, zapamiętany przez swych studentów i przyjaciół jako świetny wykładowca i życzliwy człowiek. Był gorącym orędownikiem idei „małych ojczyzn”, przekonanym, że należy znać własne korzenie – historię miejsca, w którym człowiek się rodzi i wzrasta, miejsca, które na zawsze wpisuje się w duszę. W swoich publikacjach wskrzesił historię Oruni, nobilitując niejako tych, którzy mieli kompleks tej dzielnicy, tak zaniedbanej i peryferyjnej, a przecież nieodłącznie związanej z historią Gdańska. W 1997 roku, mimo nawału obowiązków, spotkał się z uczniami VII LO, by udzielić wywiadu z okazji 50–lecia powstania szkoły. Życzył nam wówczas ”dużej inicjatywy twórczej, ciekawych pomysłów oraz aby uczniowie Siódemki starali się zostawić jakiś ślad po sobie”*.

Pamiętamy o tych słowach, Panie Profesorze i staramy się nieść Pańskie przesłanie kolejnym pokoleniom, ucząc je historii naszej szkoły i jej patrona. W tamtym wywiadzie powiedział Pan także: Jeśli nie ma autorytetów, to nie ma się do czego odwoływać – w dziedzinie moralności, nauki, sztuki. Pozostaje pustka.

Właśnie straciliśmy wielki autorytet. Pozostał smutek, lecz nie pustka – zapełniają ją Pana książki, z których czerpiemy wiarę w moc tradycji i wiedzy o własnych korzeniach.

* Cytat pochodzi z publikacji: M. Czapiewska, D. Gałecka, T. Górzyńska-Frask, J. Rabczuk,

M. Rautenberg,  Dzieje w sercach zapisane... , wydawnictwo TAST, Gdańsk 1997, s. 78. Wywiad z prof. Jerzym Sampem jest dostępny na naszej stronie internetowej w dziale Historia.

Tekst: Mariola Rautenberg

Archiwum 2014/2015