Pamięci profesora Jerzego Sampa

Prof Samp kronika 009.jpg

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Jerzego Sampa, pisarza i publicysty zajmującego się tematyką pomorską, który spopularyzował wiedzę o Gdańsku, Kaszubach i Oruni. Pan Profesor, podobnie jak jego brat Mikołaj, był absolwentem VII Liceum (rocznik 1969), przez dwa lata pracował także w naszej szkole jako nauczyciel, jednocześnie prowadząc zajęcia na Uniwersytecie Gdańskim. To między innymi staraniom Profesora „Siódemka”zawdzięcza otrzymanie imienia Józefa Wybickiego w 1977 roku. Popiersie patrona stojące w holu naszej szkoły wyrzeźbił brat Pana Profesora, Wawrzyniec Samp.

             Jesteśmy dumni z tego, że w murach naszego liceum, które dawniej mieściło się na Oruni przy ulicy Smoleńskiej, kształcił się tak wybitny humanista, naukowiec i pisarz, zapamiętany przez swych studentów i przyjaciół jako świetny wykładowca i życzliwy człowiek. Był gorącym orędownikiem idei „małych ojczyzn”, przekonanym, że należy znać własne korzenie – historię miejsca, w którym człowiek się rodzi i wzrasta, miejsca, które na zawsze wpisuje się w duszę. W swoich publikacjach wskrzesił historię Oruni, nobilitując niejako tych, którzy mieli kompleks tej dzielnicy, tak zaniedbanej i peryferyjnej, a przecież nieodłącznie związanej z historią Gdańska. W 1997 roku, mimo nawału obowiązków, spotkał się z uczniami VII LO, by udzielić wywiadu z okazji 50–lecia powstania szkoły. Życzył nam wówczas ”dużej inicjatywy twórczej, ciekawych pomysłów oraz aby uczniowie Siódemki starali się zostawić jakiś ślad po sobie”*.

Pamiętamy o tych słowach, Panie Profesorze i staramy się nieść Pańskie przesłanie kolejnym pokoleniom, ucząc je historii naszej szkoły i jej patrona. W tamtym wywiadzie powiedział Pan także: Jeśli nie ma autorytetów, to nie ma się do czego odwoływać – w dziedzinie moralności, nauki, sztuki. Pozostaje pustka.

Właśnie straciliśmy wielki autorytet. Pozostał smutek, lecz nie pustka – zapełniają ją Pana książki, z których czerpiemy wiarę w moc tradycji i wiedzy o własnych korzeniach.

 

* Cytat pochodzi z publikacji: M. Czapiewska, D. Gałecka, T. Górzyńska-Frask, J. Rabczuk,

M. Rautenberg,  Dzieje w sercach zapisane... , wydawnictwo TAST, Gdańsk 1997, s. 78. Wywiad z prof. Jerzym Sampem jest dostępny na naszej stronie internetowej w dziale Historia.

Tekst: Mariola Rautenberg

Archiwum 2014/2015

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council