Pierwszoklasiści z wizytą w Będominie

b9.jpg

Częścią tradycji naszej szkoły są wyjazdy pierwszoklasistów do Będomina na Kaszubach – miejsca urodzenia Patrona VII Liceum Ogólnokształcącego, Józefa Wybickiego. W tym roku wyprawa odbyła się 25 września, przy przepięknej, słonecznej pogodzie. W drodze do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (mieszczącego się w dawnym dworku Wybickich) zatrzymaliśmy się przy pomniku żydowskich więźniarek obozu koncentracyjnego Stutthof, które zginęły podczas Marszu Śmierci w 1945 r.

Punktem kulminacyjnym naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego
w Będominie. W tym roku mogliśmy nie tylko wysłuchać opowieści przewodnika o życiu i działalności Józefa Wybickiego – ale też skorzystać z ciekawych, nowoczesnych urządzeń multimedialnych zamontowanych ostatnio w muzeum. Po zmaganiach z historią nadszedł czas na aktywny wypoczynek na pięknie położonej niedaleko dworku polanie. Tutaj w sportowe szranki stanęły trzy klasy pierwsze – liczyła się nie tylko szybkość i sprawność drużyn, ale też wiedza i spostrzegawczość zawodników (musieli oni m.in. rozpoznać, jakie miejsce w szkole przedstawia fotografia, którą otrzymali i rozwiązać zaskakujące zadanie z … matematyki). Zawody wygrała w tym roku klasa I a, dwie pozostałe drużyny (b oraz c) zajęły ex aequo drugie miejsce.

Z Muzeum w Będominie autokary podwiozły nas do uroczej polnej drogi, dalej ruszyliśmy już pieszo w stronę jeziora w Nowym Barczynie. Czterokilometrowa wędrówka przez las okazała się bardzo przyjemna – wiele osób tuż przy ścieżce znajdowało dorodne… maślaki, kozaki i borowiki! Zwieńczeniem wyprawy był wypoczynek nad jeziorem – kto zabrał ze sobą kiełbaski, mógł je upiec
w ognisku przygotowanym przez uczniów z klasy II a. Biwakowanie zakończyliśmy śpiewaniem
i muzykowaniem – akompaniowała nam nie tylko gitara pana Kovacsa, ale także ukulele (!), skrzypce
i harmonijka ustna! Pełni wrażeń i chyba zadowoleni wróciliśmy do Gdańska o godzinie 16:00.

Tekst: Grażyna Chrapczyńska
Zdjęcia: Jarosław K