Poetyckie urodziny Zbigniewa Herberta

IMG_3762.JPG

Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku 11 września 2014 roku wzięli udział w obchodach 90. urodzin Zbigniewa Herberta zorganizowanych przez Fundację Centrum Solidarności. Miasteczko poety stanęło na Placu Dariusza Kobzdeja. Mieliśmy okazję porozmawiać o Z. Herbercie i Jego twórczości. Uczestniczyliśmy w warsztatach na temat wybranych wierszy. Odtwarzaliśmy słuchowiska i utwory czytane przez samego Herberta. Kilkoro z uczniów wzięło udział w warsztatach komiksowych opartych na prozie i dramatach poety.

-Nie próbujemy interpretować jego utworów, tylko staramy się wyciągnąć z nich pewne elementy, które są na poziomie graficznym interesujące i z nich stworzyć własne historie. Dla niektórych młodych ludzi to pierwszy kontakt z rysowaniem komiksów, więc możemy podzielić się swoją wiedzą - powiedział Radiu Gdańsk rysownik Jakub Babczyński.

Największą popularnością cieszyła się gra w wielkie Scrabble, podczas której drużyny układały na planszy słowa związane z twórczością poety. W miasteczku można było kupić książki i poczęstować się tortem urodzinowym. Na pamiątkę spotkania uczestnicy na płóciennych torbach drukowali cytaty z wierszy i tworzyli przypinki z logotypem poety. Było to bardzo udane spotkanie poetycko – urodzinowe, które w bardzo atrakcyjny sposób zachęciło młodych ludzi do bliższego poznania twórczości Zbigniewa Herberta – jednego z najwybitniejszych polskich poetów.

Tekst: Justyna Firmanty
Zdjęcia: Izabela Dułak