Polacy na Białorusi - dzisiaj

Białoruś. Temat, który przewija się w spotkaniach Młodzieżowej Akademii Dyplomatycznej systematycznie. W ubiegłym roku szkolnym gościliśmy w VII LO młodzież białoruską z Liceum Humanistycznego w Mińsku. Prowadziliśmy zajęcia warsztatowe związane z historią i współczesnością naszego wschodniego sąsiada. W tym roku część zajęć poświęciliśmy tej tematyce. Jednym z działań była dyskusja panelowa „Polacy na Białorusi – dzisiaj” w ramach cyklu „Porozmawiajmy o Wschodzie”, które 29 listopada 2011 r. zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział Pomorski oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Gościem spotkania była prezes Związku Polaków na Białorusi Anżelika Orechwo moderatorem redaktor Adam Hlebowicz.

Według oficjalnych danych z 2009 r. na Białorusi mieszka 295 tysięcy Polaków, których prezydent Aleksander Łukaszenko określa mianem „moich Polaków”. Istnieją organizacje zrzeszające naszych rodaków, w tym dwa Związki Polaków na Białorusi (ZPB), jeden – uznany przez władze Białorusi, a nie uznany przez Rzeczpospolitą, i drugi – nie uznawany przez władze białoruskie, a popierany przez Polskę, którego przewodniczącą jest Anżelika Orechwo.

Pani Prezes opowiedziała o problemach z jakimi borykają się Polacy, chcący pielęgnować swoją tożsamość narodową i związki z Ojczyzną, o zamykaniu Polskich Domów, o działalności księży katolickich, o polskim szkolnictwie.

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Marek Kowalczyk, kl. II A