POLSKO SZWAJCARSKI PROJEKT Z ZAKRESU EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

Polsko Szwajcarski projekt z zakresu edukacji obywatelskiej

13 i 14 grudnia 2011 r. odbyła się w Hebdowie (koło Krakowa) druga sesja spotkań w ramach projektu „Współpraca młodzieży polskiej i szwajcarskiej” służącego wypracowaniu optymalnego modelu aktywizacji młodego pokolenia do udziału w życiu publicznym. Jest on elementem szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W projekcie uczestniczy 60 uczniów i nauczycieli z różnych szkół z całej Polski, w tym również VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku reprezentowane przez Karolinę Jakubowską – przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, oraz pana Bogdana Wolfa – opiekuna Samorządu.

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty poświęcone zasadom prowadzenia debaty. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów na temat publicznej dyskusji, a następniemusieli ją wykorzystać w konkretnych zadaniach. Polemiki prowadzone w czasie warsztatów okazały się bardzo żywiołowe, ale stosowano się w nich do ustalonych zasad. Podsumowaniem zajęć była debata z udziałem publiczności, w której należało umiejętnie wykorzystać odpowiednie argumenty, broniąc własnych poglądów lub właściwie posłużyć się nimi w dyskusji z przeciwnikami.Tego samego dnia po uroczystej kolacji udaliśmy się na wieczorne zwiedzanie klasztoru w Hebdowie, gdzie mogliśmy poznać jego historię oraz znajdujące się tam zabytki.

Następnego dnia zostaliśmy podzieleni na małe grupy, w których tworzyliśmy autorskie projekty z zakresu edukacji obywatelskiej, o ciekawej tematyce:

  • Wspólnie znaczy – razem
  • O stereotypach niestereotypowo
  • Jedność w różnorodności
  • Od integracji do tolerancji
  • Szkoła Porozumienia
  • W trosce o suwerenność
  • Komisja do spraw uczniów i nauczycieli
  • Gadu gadu

według określonego schematu. Celem tego zadania było poznanie zasad tak, aby opracowany projekt przyniósł spodziewane efekty. Warsztaty były bardzo twórcze, przebiegły w miłej atmosferze i spełniły oczekiwania ich uczestników.

Tekst: Bogdan Wolf
Zdjęcia: www.oswiatowa.pijarzy.pl

Archiwum 2011/2012

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Collegium Civitas

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council