POLSKO SZWAJCARSKI PROJEKT Z ZAKRESU EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

Polsko Szwajcarski projekt z zakresu edukacji obywatelskiej

13 i 14 grudnia 2011 r. odbyła się w Hebdowie (koło Krakowa) druga sesja spotkań w ramach projektu „Współpraca młodzieży polskiej i szwajcarskiej” służącego wypracowaniu optymalnego modelu aktywizacji młodego pokolenia do udziału w życiu publicznym. Jest on elementem szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. W projekcie uczestniczy 60 uczniów i nauczycieli z różnych szkół z całej Polski, w tym również VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku reprezentowane przez Karolinę Jakubowską – przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, oraz pana Bogdana Wolfa – opiekuna Samorządu.

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty poświęcone zasadom prowadzenia debaty. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów na temat publicznej dyskusji, a następniemusieli ją wykorzystać w konkretnych zadaniach. Polemiki prowadzone w czasie warsztatów okazały się bardzo żywiołowe, ale stosowano się w nich do ustalonych zasad. Podsumowaniem zajęć była debata z udziałem publiczności, w której należało umiejętnie wykorzystać odpowiednie argumenty, broniąc własnych poglądów lub właściwie posłużyć się nimi w dyskusji z przeciwnikami.Tego samego dnia po uroczystej kolacji udaliśmy się na wieczorne zwiedzanie klasztoru w Hebdowie, gdzie mogliśmy poznać jego historię oraz znajdujące się tam zabytki.

Następnego dnia zostaliśmy podzieleni na małe grupy, w których tworzyliśmy autorskie projekty z zakresu edukacji obywatelskiej, o ciekawej tematyce:

• Wspólnie znaczy – razem
  • O stereotypach niestereotypowo
  • Jedność w różnorodności
  • Od integracji do tolerancji
  • Szkoła Porozumienia
  • W trosce o suwerenność
  • Komisja do spraw uczniów i nauczycieli
  • Gadu gadu

według określonego schematu. Celem tego zadania było poznanie zasad tak, aby opracowany projekt przyniósł spodziewane efekty. Warsztaty były bardzo twórcze, przebiegły w miłej atmosferze i spełniły oczekiwania ich uczestników.

Tekst: Bogdan Wolf
Zdjęcia: www.oswiatowa.pijarzy.pl