SPOTKANIE Z PROF. JOANNĄ MUSZKOWSKĄ - PENSON W RATUSZU STAROMIEJSKIM

pen.17.jpg

Pamiętam czasy, gdy o sprawach pomiędzy kobietą a mężczyzną szeptem mówiono w domu, ale by wspominać o nich komukolwiek spoza najbliższych osób było nie do pomyślenia, dlatego nie zgadzam się kategorycznie na żaden ze mną wywiad” Tak rozpoczęła opowieść o własnym, niezwykle bogatym życiu pani profesor Joanna Muszkowska-Penson, wspaniała kobieta i wybitna lekarka – wnuczka zamożnego warszawskiego bankiera, córka jednego z najwybitniejszych wydawców i księgarzy, żona lekarza z warszawskiego getta. Za działalność w konspiracji trafiła na Pawiak, a potem do Ravensbrück. Po wojnie została lekarką, a już będąc cenionym profesorem aresztowana za „Solidarność”. Obecnie jest jedną z najbardziej zaufanych osób Lecha Wałęsy. W jego gdańskim biurze pojawia się codziennie. Swój głos w sprawie Lecha Wałęsy nazywa „obroną”, mówi, że to jest ostatnie i najważniejsze, co ma do zrobienia.

Ratusz Staromiejski we wtorkowy wieczór, pierwszego października 2013 roku przyjął wielu znamienitych gości. Prócz Pani Profesor, przybył pan prezydent RP Lech Wałęsa wraz z małżonką, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Sopotu - Jacek Karnowski, arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Spotkanie prowadziła pani Krystyna Chwin, a fragmenty książki Remigiusz Grzeli pt. Było, więc minęło. Dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy czytała Krystyna Łubieńska. Spotkanie uświetniła Dorota Lulka, śpiewając piosenki z repertuaru Edith Piaf.

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Klaudia Kamińska, kl. I C Dominika Panek, kl. I C