SPOTKANIE Z PROF. JOANNĄ MUSZKOWSKĄ - PENSON W RATUSZU STAROMIEJSKIM

pen.17.jpg

Pamiętam czasy, gdy o sprawach pomiędzy kobietą a mężczyzną szeptem mówiono w domu, ale by wspominać o nich komukolwiek spoza najbliższych osób było nie do pomyślenia, dlatego nie zgadzam się kategorycznie na żaden ze mną wywiad” Tak rozpoczęła opowieść o własnym, niezwykle bogatym życiu pani profesor Joanna Muszkowska-Penson, wspaniała kobieta i wybitna lekarka – wnuczka zamożnego warszawskiego bankiera, córka jednego z najwybitniejszych wydawców i księgarzy, żona lekarza z warszawskiego getta. Za działalność w konspiracji trafiła na Pawiak, a potem do Ravensbrück. Po wojnie została lekarką, a już będąc cenionym profesorem aresztowana za „Solidarność”. Obecnie jest jedną z najbardziej zaufanych osób Lecha Wałęsy. W jego gdańskim biurze pojawia się codziennie. Swój głos w sprawie Lecha Wałęsy nazywa „obroną”, mówi, że to jest ostatnie i najważniejsze, co ma do zrobienia.

Ratusz Staromiejski we wtorkowy wieczór, pierwszego października 2013 roku przyjął wielu znamienitych gości. Prócz Pani Profesor, przybył pan prezydent RP Lech Wałęsa wraz z małżonką, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Sopotu - Jacek Karnowski, arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Spotkanie prowadziła pani Krystyna Chwin, a fragmenty książki Remigiusz Grzeli pt. Było, więc minęło. Dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy czytała Krystyna Łubieńska. Spotkanie uświetniła Dorota Lulka, śpiewając piosenki z repertuaru Edith Piaf.

 

 

 

            

Tekst: Janusz Klemens
Zdjęcia: Klaudia Kamińska, kl. I C Dominika Panek, kl. I C

Archiwum 2013/2014

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny patronat UG klasy prawnej

Wydzia Zarzdzania PG

Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gdańsk

Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku

British Council